Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces uzucapiune

buna seara,
doresc sa deschid un proces de uzucapiune pe un teren vecin casei mele ce il ingrijesc de peste 30 de ani,si am nevoie de o informatie,si anume:terenul nefiind revendicat,nu se cunoaste nici un proprietar,nu stiu pe cine sa numesc ca parat,sau unde as putea afla cine rezulta ca ultim proprietar pe acel teren.De la birourile primariei am reusit sa aflu doar ca nu este revendicat,iar la administratia fiscala de unde apartin cu domiciliul (cat si terenul in speta),mi sa eliberat un document din care ma informau doar ca nu figurez in analele respective.Revenind pentru alte informatii mai clare,in care incercam sa le explic ce aveam nevoie in realitate,mi sa spus ca acel document-ISTORIC de ROL-se poate elibera numai proprietarilor/mostenitori,etc..
multumesc anticipat pentru informatii celor ce ma pot ajuta!
In cazul in care el nu este revendicat si este in domeniul privat al localitatii respective, veti da in judecata primaria. Daca anterior lui 1990 a mai fost si teren CAP (deci, tot statul proprietar pe durata cat l-ati ingrijit dvs), asta e... Singura problema ar fi sa nu faca cumva parte din domeniul public, pentru ca atunci uzucapiunea nu opereaza.
Aflati cine figureaza la rolul agricol cu acel teren si cine a figurat in urma
cu 30 de ani.
De asemenea, va trebui sa aflati daca terenul nu face parte din domeniul
public al statului.
Daca nu figureaza la nimeni, va judecati in contradictoriu cu localitatea,
prin primar.
Daniel Coman, Avocat