Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarea obligatorie a locuintelor
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarea obligatorie a locuintelor

Am un credit imobiliar la care asigurarea locuinţei o fac eu, anual, şi o cesionez băncii, şi am alt credit cu garanţie imobiliară (pe altă locuinţă), la care asigurarea o face banca.
În fiecare caz în parte, este obligatorie "asigurarea obligatorie"? În cazul al doilea, cine trebuie să o facă (eu sau banca)? Se pot scădea asigurările obligatorii din asigurările pe care le impune banca (pentru suma împrumutată)?
Conform legii toate cledirile cu destinatia de locuinta se asigura obligatoriu. Pt politele cesionate la banci, polita obligatorie nu se face de catre banci ci de una din firmele de asigurare din PAID. Problema este legata de faptul ca dupa intocmirea politei obligatorii va trebui sa va prezentati la banca cu o copie de pe polita oblgatorie pt ca la reinnoirea politei facultative aceasta sa fie facuta cu o fransiza de 10 sau 20 de mii de euro. Stiu cei de la banca despre ce este vorba.
Dle Tudor,

De regula, bancile, solicita asigurarea pentru toate riscurile, in cazul unei garantii imobiliare aduse de client la o facilitate de credit contractata. In asigurarea imobilului cesionata bancii, sunt incluse si cele cateva riscuri prevazute de asigurarea obligatorie a imobilelor. In plus, exista banci comerciale care, nu accepta polita de asigurare, cesionata in favoarea lor, care sa cuprinda fransiza. Deci, un imobil ipotecat in favoarea unei bancii trebuie asigurat de doua ori: o data asigurat facultativ pentru banca si a doua oara asigurat obigatoriu, conform legii in vigoare. Credeti ca, este normal acest lucru, adica acelasi imobil sa faca obiectul a doua asigurari, din care una (cea facultativa) include si riscurile celei obligatorii? Si inca un aspect: polita facultativa se incheie pe 12 luni de la data contractarii creditului, in timp ce polita obligatorie se incheie pe 12 luni, care nu coincid, dpdv calendaristic cu cele mentionate anterior. Atunci, cum se calculeaza acea fransiza de care aminteati? :(
Vedeti ca mai nou bancile au primit dispozitii sa vina in intampinarea clientilor cu facilitatea ca la polita facultativa sa adauge si pe cea obligatorie si in felul acesta sa acopere tot creditul.In acelasi timp daca la data intocmirii politei facultative legea privind politele obligatorii nu era in vigoare atunci polita obligatorie se va incheia doar la data expirarii celei facultative. In felul acesta se raspunde problemelor ridicate atat de banci cat si de catre clientii bancilor.
O eventuala dubla asigurare nu inseamna si o eventuala dubla despagubire, ba dimpotriva, daca e facuta cu rea credinta poate duce la pierderea dreptului la despagubire, iar daca e cu buna credinta, prin anuntarea celor doi asiguratori, conduce la o despagubire proportionala intre cei doi, dar care in niciun caz nu va depasi valoarea pagubei.
Asigurarea obligatorie are un puternic caracter de protectie sociala si nu cred ca legiuitorul ar fi de acord cu cesionarea acestei polite in favoarea bancii.
Banca trebuie sa regandeasca sistemul de garantii/ipoteci tinand cont de noua conjunctura (fransiza 20000 EURO).
:rtfm:
fplopeanu a scris:

O eventuala dubla asigurare nu inseamna si o eventuala dubla despagubire, ba dimpotriva, daca e facuta cu rea credinta poate duce la pierderea dreptului la despagubire, iar daca e cu buna credinta, prin anuntarea celor doi asiguratori, conduce la o despagubire proportionala intre cei doi, dar care in niciun caz nu va depasi valoarea pagubei.
Asigurarea obligatorie are un puternic caracter de protectie sociala si nu cred ca legiuitorul ar fi de acord cu cesionarea acestei polite in favoarea bancii.
Banca trebuie sa regandeasca sistemul de garantii/ipoteci tinand cont de noua conjunctura (fransiza 20000 EURO).
:rtfm:

Legiuitorul nu trebuie/poate fi intrebat si nici nu are ce raspunde.Intrucat legea nu interzice in mod expres cesiunea, deja se deruleaza emiterea de PAD cesionate bancilor, impreuna cu facultativele aferente.

@monica voinea:
Nu este vorba despre doua asigurari identice(pentru aceleasi riscuri/valori)Sunt doua asigurari care impreuna asigura atat toate riscurile(cele catastrofice prin PAD in limita valorii de 10000/20000E iar celelalte prin facultativa) cat si marimea integrala a valorii asigurate(pana la 10000/20000E prin PAD si diferenta in plus prin facultativa) Fransiza respinsa de banci este cea fara acoperire, suportata de client(asigurat) in caz de dauna.In cazul discutat, fransiza din facultativa, reprezinta tocmai acoperirile din PAD(cele care prin lege nu mai pot fi asigurate prin facultativa)
nucu$, utilizator