Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... daune materiale si morale accident de circulatie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

daune materiale si morale accident de circulatie

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru urmatoarea problema:
In urmas cu 14 zile un prieten deal meu foarte bun a fost cu masina la mecanic, in tim ce astepta langa masina in afara carosabilului ,un ''tampit'' a luat o curba depasind o dubita, a pierdut controlul volanului si a intart in prietenul meu strivindui picioarele intre masina lui si celui vinovat,din aceasta ricosand in alta masina.Ceasul de km i sa oprit la 110 km /h.(tot accidentul fiind inregistrat pe camera de supraveghere ce aprtine serviceului auto)
Au venit politia ,smurdul ... lau dus la spital dupa investigatii , a suferit o prima interventie la chirurgie plastica , deoarece la piciorul drept de la genunchi in jos ia ramas doar osul gol, pielea,carnea si muschiul iau fost smulse complet. Dupa 3-4 zile a suferit a 2 interventie la piciorul stang de aceasta data , femurul fiind rupt in 2 a avut nevoie de tija cu suruburi etc . Acum are nevoie de o a 3 interventie la piciorul ''belit'' finnd nevoie de o grefa de piele luata din alta parte.
Medicii ortoped si plastician, au spus ca va avea nevoie de cel putin 6 luni de ingrijire medicala incluzand aici recuperarea de care va avea nevoie pentru a invata din nou sa umble.Pe langa toate aceste probleme la accident au fost martore nefericite si cele 2 fiice ale lui, care din fericire de aceasta data erau in masina. Oricum este un lucru oribil pentru un copil de 4 ani sa vezi ca i se intampla asa ceva chiar tatalui tau.
va rog sa ma ajutati cu experienta dvs dnlor avocati si juristi(si nu numai) ce sa faca de acum inainte?El sar impaca cu soferul vinovat dar nu se inteleg la, suma.
Impotriva cui sa faca plangere penala daca nu se inteleg, impotriva soferului sau asiguratorului, care este CARPATICA?
Daunele materiale vor fi probate cu actele medicale ,facturi ptr tija etc/, dar daunele morale cum se calculeaza cat ar fi indreptatit sa ceara tinand cont ca la nenorocit, piciorul drept fiind mutilat pe viata?Astept raspunsurile dvs si va multumesc anticipat!
Cu acest asigurator este f.greu de lucrat, dar sa incercam. In primul rand mergeti la asiguratorul celui vinovat si descideti dosar de dauna, la care adaugati copii dupa toate actele medicale legate de accident si cele eliberate de politie. Apoi angajati-va un avocat specializat pe daune din asigurari si acesta va sti ce sa faca pt a obtine de la asigurator o suma cat mai aproape de valoarea reala. Sumele pt daune morale le stabileste doar instanta pe baza actelor si a motivatiilor pe care le va sustine avocatul. Nu exista formule de calcul pt daune morale. Va urez succes!
daunele materiale se probeaza cu acte si martori si daunele morale sunt la aprecierea instantei.
Adrian.Tudor a scris:

Cu acest asigurator este f.greu de lucrat, dar sa incercam. In primul rand mergeti la asiguratorul celui vinovat si descideti dosar de dauna, la care adaugati copii dupa toate actele medicale legate de accident si cele eliberate de politie. Apoi angajati-va un avocat specializat pe daune din asigurari si acesta va sti ce sa faca pt a obtine de la asigurator o suma cat mai aproape de valoarea reala. Sumele pt daune morale le stabileste doar instanta pe baza actelor si a motivatiilor pe care le va sustine avocatul. Nu exista formule de calcul pt daune morale. Va urez succes!

cand sa mearga la asiguratorul celui vinovat ,cat timp are la dispozitie pentru a deschide acel dosar de dauna, ca el nu se poate deplasa deloc, trebuie sa mearga personal sau poate sa mearga avocatul sau?
el sa gandit la 10 mii de euro ca daune morale, dupa parerea dvs este prea mult?
ps. deci in judecata sa dea firma de asigurari sau pe soferul vinovat??
va multumesc anticipat pentru ajutorl acordat
realplayer, utilizator
Potrivit dispozitiilor legale asiguratorul va intocmi un dosar de dauna la instiintarea pagubitului, va solicita eliberarea documetului anexa 2 dupa care in baza pretentiilor si a inscrisurilor probante are facultatea de a acorda amiabil sau nu despagubirea solicitata invocind existenta unei cercetari penale.
Avind in vedere identitatea asiguratorului, in mod sigur va veti recupera pretentiile prin exercitarea actiunuii civile in procesul penal deoarece actiunea penala va fi pusa in miscare din oficiu de catre organele de cercetare penala vazind gravitatea leziunilor, caz in care impacarea cu faptuitorul nu duce la inlaturarea raspunderii penale a acestuia.
Cu referire la cuantumul cerut sint de parere ca acesta ar trebui revizuit in raport de vatamarile suferite.

I L O

insurance law office a scris:

Cu referire la cuantumul cerut sint de parere ca acesta ar trebui revizuit in raport de vatamarile suferite.

I L O

-vi se pare mult sau putin 10 mii de euro? mie sin#cer mi se par putini, eu as cere cel putin 20 000 euro?
-cat timp are pagubitul la dispozitie sa se prezinte la asiguratorul celui vinovat, tinand cont ca el nu se poate deplasa si cine stie cand o va putea face?
-ce este anexa 2?
va multumesc frumos ptr ajutor
realplayer, utilizator