avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu mediu pe unitate la nastere - cand se aplica??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu mediu pe unitate la nastere - cand se aplica??

Buna ziua,
urmeaza sa nasc in februarie 2011, motiv pt care m-am interesat la ITM Sibiu cu privire la art. 51 lit. c) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national. Inspectorul ITM mi-a explicat faptul ca nu beneficiez de acest drept (salariu mediu pe unitate la nastere) deoarece contractul meu de munca este unul individual, iar compania la care lucrez are doar 18 angajati si nu a incheiat un contract colectiv de munca. Sunt foarte nedumerita - eu stiu ca prevederilor CCM la nivel national, se subordoneaza orice contract de munca incheiat pe teritoriul Romaniei. Va rog sa ma ajutati sa le demonstrez ca nu au dreptate (leage, art, din care reiese ca si contractul meu de munca de subordoneaza CCM la nivel national).
Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: RRosca , utilizator 07:30, 26 Noiembrie 2010
Da, aveti dreptate.
Trebuie sa faceti o cerere la angajator si sa solicitati prima de nastere.
Multumesc! Ma puteti ajuta cu o baza legala pentru a demonstra acest lucru? Legea nr., art. etc? Daca angajatorul este de aceeasi parere cu inspectorul ITM, trebuie sa demonstrez cumva..
Multumesc anticipat!
Art. 3 lit. "a" din Contractul Colectiv la nivel national pe anii 2007-2010 :
ART.3. - (1) Clauzele contractelor colective de muncaa produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de munca la nivel national;
b) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt);
c) pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt);
d) pentru toti salariatii angajatorului, in cazul contractelor colective de munca incheiate la nivel de unitate, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt).
Multumesc tare!
Prin acelasi articol mi-am justificat si eu punctul de vedere, si anume:
(1) Clauzele contractelor colective de muncaa produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de munca la nivel national;

Apoi mi s-a spuns: pai da, dar doar cand e vorba despre: in cazul contractelor colective de munca la nivel national;
Sincer, sunt foarte dezamagita ca trebuie sa caut eu justificari pentru a demonstra unui angajat ITM ca detin acest drept...
multumesc oricum!
Art. 247 C.mun. dispune ca, în cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.
Prin urmare, va sunt aplicabile prevederile CCMN.

Alte discuții în legătură

Salariu compensatoriu madalina85 madalina85 Buna ziua, Am si eu o nedumerire.Tocmai am fost concediat pe motiv ca \"firma nu-si mai permite sa ma tina si s-a desfiintat postul meu\".Eu stiam cam am ... (vezi toată discuția)
Salariu compensatoriu lbogdan lbogdan buna ziua.am o problema care ma framanta.am o firma de 5 angajati si pe unul vreau sa-l concediez cu drept la somaj,deci restructurez.mi s-a prezentat cand ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna pentru anul trecut vera58 vera58 daca a fost intrerupta efectuarea concediului de odihna pe anul 2009,angajatul chemat din concediu, prin nota de chemare de catre patron,care sunt conditiile ... (vezi toată discuția)