Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

Buna ziua. As dori sa-mi raspundeti si mie la o intrebare, daca se poate: in cazul in care o persoana a trecut de pe un post anagajata pe perioada determinata pe un altul pe perioada nedeterminata, mai trebuie prevazuta si perioada de proba?
Va multumesc.
buna ziua.
dvs va schimbati doar tipul contractului de munca,deci nu locul de munca,adica sa lucrati in alt sector de activitate.cred ca nu se prevede perioada de proba.
succes.
Trebuia sa mai fac o precizare: postul initial era de studii medii, iar odata cu schimbarea perioadei s-a schimbat si incadrarea (este incadrata acum pe studii superioare).
Multumesc.
Tb sa-i faceti act aditional (este modificare a unui element din contract) in care specificati ce element se modifica, in cazul dvs. durata - nedeterminata.
In acelasi act aditional ii treceti si schimbarea duratei si functia.
Am inteles. Si in situatia asta este valabila perioada de proba? Sau se poate trece peste ea?