avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Calitatea de Administrator trebuie anuntata ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Calitatea de Administrator trebuie anuntata obligatoriu la ORC/

Buna tuturora,
in 2003 am cesionat prin act notarial firma si toate partile sociale unui prieten care a dobandit si calitatea de Administrator .
In 2004 prietnul primeste o instintare de la orc ca nu a depus bilantul si urmeza sa i se radieze firma ,lucru care dealfel sa si intamplat.
In 2006 dosarul firmei este preluat de un likidator care vine in 2008 la mine si-mi cere actele firmei.
Ma duc la ORC si constat ca prietenul "a uitat" sa se inscrie la Orc si eu am inca calitatea de administrator si actionar.
Intrebare ,
sunt Administrator al firmei chiar daca am cesionat prin act notarial firma si prin procesul verbal m-am descarcat de calitatea de administrator ???
Cel mai recent răspuns: Diana Persa , Avocat 21:32, 18 Aprilie 2008
din punctul de vedere al tertilor, prin terti numind instanta, ORC, lichidatorul, orice alta persoana, dvs sunteti asociat si administrator al acelei societati.

fata de terti dvs sunteti persoana, in calitate de asociat si administrator, pe care acestia o recunosc ca si reprezentant al societatii
Ultima modificare: Vineri, 29 Februarie 2008
Valeriu Chirita, Avocat
Prin urmare sunt bun de plata ?!!!
Iar eu ce pot sa fac cu "pretenul"care a uitat sa faca inregistrarea la Orc ,pot sa-l chem alaturi de mine ca si parte la orice va sa se intample?
fata de terti sunteti inca administratorul si asociatul societatii...pe prieten il puteti da in judecata..eventual..sorry
Puteti demonstra in instanta ca nu ati fost administrator in fapt si ca dizolvarea firmei nu este culpa dvs.
Desi in actul de cesiune trebuia trecut si inlocuirea admin.
cata emil a scris:

Buna tuturora,
in 2003 am cesionat prin act notarial firma si toate partile sociale unui prieten care a dobandit si calitatea de Administrator .
In 2004 prietnul primeste o instintare de la orc ca nu a depus bilantul si urmeza sa i se radieze firma ,lucru care dealfel sa si intamplat.
In 2006 dosarul firmei este preluat de un likidator care vine in 2008 la mine si-mi cere actele firmei.
Ma duc la ORC si constat ca prietenul "a uitat" sa se inscrie la Orc si eu am inca calitatea de administrator si actionar.
Intrebare ,
sunt Administrator al firmei chiar daca am cesionat prin act notarial firma si prin procesul verbal m-am descarcat de calitatea de administrator ???

Bun dar daca el nu s a inregistrat ca dmin la opRC in ce baza a primit instiintarea ? De ce nu va comunicat o dumneavoastra daca dumneavoastra erati admin in acte ?

Alte discuții în legătură

Cesiune parti sociale firma si calitate administrator valigogs valigogs Am avut o firma deschisa in 2002 iar anul trecut (octombrie 2008) am cesionat partile sociale detinute (5 in val. de 100 fiecare) si am renuntat la calitatea ... (vezi toată discuția)
Raspunderea administratorului andyor andyor Buna ziua, In anul 2005 in calitate de administrator al unei firme, am incheiat un contract cu Orange SA, dupa o perioada nu am mai platit ramanand restant ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale srl,prin act notarial ContSters265406 ContSters265406 vreau sa cedez partiile sociale catre o terta persoana prin act notarial,intrebarea mea este daca eu raspund de ceea ce face inputernicitul.va multumesc (vezi toată discuția)