Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Calitatea de Administrator trebuie anuntata ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Calitatea de Administrator trebuie anuntata obligatoriu la ORC/

Buna tuturora,
in 2003 am cesionat prin act notarial firma si toate partile sociale unui prieten care a dobandit si calitatea de Administrator .
In 2004 prietnul primeste o instintare de la orc ca nu a depus bilantul si urmeza sa i se radieze firma ,lucru care dealfel sa si intamplat.
In 2006 dosarul firmei este preluat de un likidator care vine in 2008 la mine si-mi cere actele firmei.
Ma duc la ORC si constat ca prietenul "a uitat" sa se inscrie la Orc si eu am inca calitatea de administrator si actionar.
Intrebare ,
sunt Administrator al firmei chiar daca am cesionat prin act notarial firma si prin procesul verbal m-am descarcat de calitatea de administrator ???
din punctul de vedere al tertilor, prin terti numind instanta, ORC, lichidatorul, orice alta persoana, dvs sunteti asociat si administrator al acelei societati.

fata de terti dvs sunteti persoana, in calitate de asociat si administrator, pe care acestia o recunosc ca si reprezentant al societatii
Valeriu Chirita, Avocat
Prin urmare sunt bun de plata ?!!!
Iar eu ce pot sa fac cu "pretenul"care a uitat sa faca inregistrarea la Orc ,pot sa-l chem alaturi de mine ca si parte la orice va sa se intample?
fata de terti sunteti inca administratorul si asociatul societatii...pe prieten il puteti da in judecata..eventual..sorry
Puteti demonstra in instanta ca nu ati fost administrator in fapt si ca dizolvarea firmei nu este culpa dvs.
Desi in actul de cesiune trebuia trecut si inlocuirea admin.
cata emil a scris:

Buna tuturora,
in 2003 am cesionat prin act notarial firma si toate partile sociale unui prieten care a dobandit si calitatea de Administrator .
In 2004 prietnul primeste o instintare de la orc ca nu a depus bilantul si urmeza sa i se radieze firma ,lucru care dealfel sa si intamplat.
In 2006 dosarul firmei este preluat de un likidator care vine in 2008 la mine si-mi cere actele firmei.
Ma duc la ORC si constat ca prietenul "a uitat" sa se inscrie la Orc si eu am inca calitatea de administrator si actionar.
Intrebare ,
sunt Administrator al firmei chiar daca am cesionat prin act notarial firma si prin procesul verbal m-am descarcat de calitatea de administrator ???

Bun dar daca el nu s a inregistrat ca dmin la opRC in ce baza a primit instiintarea ? De ce nu va comunicat o dumneavoastra daca dumneavoastra erati admin in acte ?