avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mi s-a furat cainele
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mi s-a furat cainele

Buna ziua , fac o mica introducere , pe 22 august anul acesta mi s-a spart casa ,( stau la curte ), si am luat masuri senzori , alarma chiar si o camera video ,; pe 25.11.2010 mi s-a furat un pui de caine din fata porti ademenit de hot pe sub poarta , am inregistrarea video cu acest individ care a mai dat tarcoale si cu o zi inainte cel putin , imaginea nu este foarte clara deoarece este o distanta intre camera si poarta de 25 de metri , camera nu viza supravegherea acestei porti , insa acest individ imi este cunoscut deoarece isi plimba cainele des ( are un lup ) chiar ne-am intalnit privirile de cateva ori.( deci este din zona ) , la prima ora ajung la politie sa fac o plangere asupra furtului insotita de inegistrare . Procedez corect ? ce pasi ar mai trebui sa urmez pentru ca acest individ sa nu scape ? ( nu prea mai dorm bine de cand mi s-a spart casa ) Astept sugestiile dumneavoastra , nu cunosc foarte bine legea , va multumesc ...
Formulati plangere penala pentru furt la politia competenta teritorial locului unde pretindeti ca s-a produs fapta.
Trebuia sa facet acest lucru imediat dupa comiterea furtului,astfel politia ar fi putut eventual preleva urme sau impresiuni digitale ale infractorului.
Urgent formulati plangere la sectia de politie. si stati de vorba cu politistul de caz pentru detalii si pentru a stabili identitatea cetateanului suspect.
va multumesc , pentru promtitudinea dumneavoastra
am fost la politia com. Branesti , Ilfov de care apartin , nu au aparatura necesara sa vad un film desi traim in 2010 , nu au vrut sa dau declaratie, sa fac plangere , mi-au zis sa revin luni , au spus ca o sa se intereseze, desi intr-un sat cati baieti tineri cu varsta de 20-25 de ani si au un caine lup imi pot da tarcoale casei ? , este adevarat ca eu de pe camera nu pot scoate o poza clara cu fata individului asa cum mi-au cerut ei , camera era la o distanta de 25 m , .. eu daca stau 1-2 zile il gasesc pe individ , dar ma apuc sa-mi fac dreptate singur ? sa astept pana luni ? mi se pare ciudat ..sunt calm dar e posibil sa fac greseli si imi este greu sa ma controlez la nervi , Ce trebuie sa fac in situatia asta ?
Din cate stiam, politia este obligata sa va inregistreze plangerea si sa cerceteze existenta sau inexistenta faptei semnalate, cat despre dovada, daca nu accepta filmul ( si sfatul meu este sa nu le lasati singura copie), faceti un freeze frame(stop cadru pe imagine) si printati ca si cum ar fi fotografie daca aveti imprimanta si un programel de editare, sau fara programel, de pe tastatura se da "print screen" si se salveaza imaginea in programul paint dupa ce il deschideti, de la edit din meniu ->paste.
Formulati reclamatia la Inspectoratul Judetean.
se pare ca"baietii" vor sa se "spele pe maini"
Sunt obligati sa primeasca plangerea,sa o inregistreze si sa se dispuna masurile procedurale.
"Baietii" astia din provincie sunt plini de "solicitudine" si de "bunavointa"

Alte discuții în legătură

Buna seara! langa curtea soacrei mele exista un padoc de caini. ... Ami98 Ami98 Buna seara! Langa curtea soacrei mele exista un padoc de caini. Angajatii de la padoc ne ademenesc animalele si le fura, apoi le pun pe site-uri de donatii ... (vezi toată discuția)
Inregistrare video furt cu camera de supraveghere in spatiu privat ... aidu aidu Inregistrare video furt cu camera de supraveghere in spatiu privat Persoana vatamata a surprins savarsirea unui furt din propria casa cu camera proprie de ... (vezi toată discuția)
Santaj OlariuClaudiuMihai OlariuClaudiuMihai Buna ziua, acum o saptamana am fost intr-un club din Bucuresti. Spre dimineata, fiind sub influenta bauturilor alcoolice, in baia baietilor au intrat un baiat ... (vezi toată discuția)