Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTURI SI OBLIGATII ALE TATALUI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTURI SI OBLIGATII ALE TATALUI

La ora actuala am in intretinere un minor (copilul meu) in varsta de pana la 2 ani. Sunt nemaritata.
Vreau sa va intreb cum pot obtine pe cale legala pensie alimentara de la tatal copilului si eventual o hotarare judecatoreasca din care sa reiasa ca bebelusul imi este incredintat numai mie.
Tatal copilului poate cere instantei sa ia bebelusul in week-end?
La acestea mai adaug faptul ca tatal e trecut pe certificatul de nastere iar bebelusul poarta numele meu (al mamei).

Va multumesc anticipat si astept un raspuns.
Faceti o cerere de chemare in judecata prin care solicitati instantei sa-l oblige pe tatal copilului la plata pensiei alimentare si incredintarea copilului dvs.
Tatal poate sa ceara instantei stabilirea unui program de vizita al copuilului.
Cu privire la programul de vizitare ar fi in regula sa vina la noi si nu sa ceara copilul la el acasa, mai ales ca este prea mic.
Daca va cere instantei sa devina el reprezentant legal al copilului, are dreptul?
Puteti solicita asta instantei. Aceasta fiind in masura sa stabileasca programul de vizita pentru tatal copilului.
De asemenea, tatal poate sa ceara ca minorul sa-i fie incredintat lui. Dar cred ca sansele sunt minime sau chiar deloc.
Si tatal minorului are dreptul sa participe la cresterea si educarea copilului.Daca introduceti o actiune in instanta pentru a fi obligat la plata pensiei de intretinere fata de minor prin care cereti si sa i se stabileasca domiciliul minorului la dvs si sa va fie inredintat spre crestere si educare, se va face o ancheta sociala la domiciliul ambilor parinti care va stabili daca aveti cond pt cresterea lui.
Daca si tatal minorului are conditii pentru cresterea lui si cere sa i se acorde un program de vizita a minorului, acest program poate fi si unul de luare a minorului la domiciliul lui.
Multumesc foarte mult