Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... vreau sa imi deschid un magazin de haine second, care ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

vreau sa imi deschid un magazin de haine second, care ar fi mai avantajos? PFA, AF, sau II?

buna , sunt o tanara care am terminat facultatea, si as dori sa imi deschid un magazin cu haine second, dar vreau sa imi fac o firma, ce ar fi mai avantajos? un PFA, AF, sau II? va rog ajutati-ma!
In cazul I.I., spre deosebire de celelalte 2 forme de autorizare, se pot incadra salariati. Nu sunt deosebiri cu privire la: conducerea contabilitatii in partida simpla conform OMFP nr. 1040/2004; stabilirea, declararea si plata impozitului pe venit si contributiilor sociale (CAS, CASS); utilizarea casei de marcat;etc.