Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM pentru crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM pentru crestere copil

Buna ziua.
Am si eu o intrebare. Sunt insarcinata si voi naste anul viitor in iunie. Daca nu vor fi probleme de sanatate vreau sa imi iau concediu prenatal cu cateva zile inainte de a naste urmand ca restul zilelor sa mi le iau dupa, respectiv in concediul postnatal. Am intrebat la serviciu pe inspectorul de personal la ce perioada imi suspenda firma contractul de munca si mi s-a raspuns ca la a 42-a zi de la nastere. Si totusi daca eu aduc concediu medical postnatal pana la incheierea celor 126 zile, firma imi poate suspenda contractul de munca dupa cea de a 42-a zi de la nastere? Dna de la personal mi-a spus ca firma hotaraste daca imi suspenda contractul dupa a 42-a zi sau dupa incheierea concediului postnatal. Am rugamintea sa ma lamuriti. Multumesc anticipat.
Catalina Riza
Pe perioada in care angajatul este in concediu, indiferent de care (de odihna, medical, pre/postnatal, de crestere copil, de studii, etc.), contractul de munca se suspenda.
stefan_72 a scris:

Buna ziua.
Am si eu o intrebare. Sunt insarcinata si voi naste anul viitor in iunie. Daca nu vor fi probleme de sanatate vreau sa imi iau concediu prenatal cu cateva zile inainte de a naste urmand ca restul zilelor sa mi le iau dupa, respectiv in concediul postnatal. Am intrebat la serviciu pe inspectorul de personal la ce perioada imi suspenda firma contractul de munca si mi s-a raspuns ca la a 42-a zi de la nastere. Si totusi daca eu aduc concediu medical postnatal pana la incheierea celor 126 zile, firma imi poate suspenda contractul de munca dupa cea de a 42-a zi de la nastere? Dna de la personal mi-a spus ca firma hotaraste daca imi suspenda contractul dupa a 42-a zi sau dupa incheierea concediului postnatal. Am rugamintea sa ma lamuriti. Multumesc anticipat.
Catalina Riza
Art 50 din Cm lit a prevede suspendarea cim , de drept, pe perioada concediului de maternitate - cele 126 zile pre si post natal.La art. 51 alin 1 lit a se prevede ca cim se suspenda la initiativa salariatului pentru concediul de crestere a copilului in virsta de pina la 2 ani sau pina la 3 ani in cazul copilului cu handicap.
daca din punct de vedere financiar va convine sa stati cele 126 de zile e dreptul dumnevoastra sa beneficiati de concediul de maternitate, integral. Dupa a 42 - a zi de la nasterea copilului puteti solicita intrarea cic, dar acest lucru e la latitudinea dumneavoastra.