avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor inmormantare persoane fara venit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor inmormantare persoane fara venit


Buna ziua. Daca socrul meu a muncit pana in anul 2003, a avut somaj pana in 2005 si a decedat la varsta de 60 ani, cu 34 ani de munca poate primi sotia mea sau fratele ei ajutorul de inmormantare ? Daca da unde ne putem adresa si de ce documente avem nevoie ? Mentionez ca nu mai exista alti mostenitori si din 2003 socrul meu a fost in intretinerea noastra.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 12:49, 26 Noiembrie 2010
Incercati ca Casa de Asigurari Sociale de care apartineti. Condoleante!
Buna ziua !
Interesati-va la casa de pensii de pe raza ultimului domiciliu al defunctului .
În cazul în care decedatul era membru de familie (soţ/soţie, părinte, bunic/ă, fiu/fiică), care nu a avut un drept propriu de asigurări sociale, şi s-a aflat în întreţinerea solicitantului pensionar care are calitatea de:
ACTE NECESARE :
b.FIU (FIICÃ) sau NEPOT (NEPOATÃ)
- cerere tip privind solicitarea drepturilor de asigurări sociale
- cupon pensie solicitant
- certificat de deces (original + copie)
- acte din care să rezulte cheltuielile de deces
- actul de identitate al solicitantului (original + copie)
- certificatul de naştere (original + copie)
- acte doveditoare pentru stabilirea gradului de rudenie (original + copie)
- declaraţie notarială din care să rezulte că solicitantul l-a întreţinut pe decedat şi a suportat cheltuielile de înmormântare,
- certificat eliberat de Administraţia Financiară, din care să rezulte că decedatul nu a avut venit .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de deces manuela costin manuela costin tatal meu a fost pensionar militar (penetenciar) ,as vrea sa stiu de unde sa ne adresam pentru un ajutor de inmormantare. multumesc. (vezi toată discuția)
Acte necesare dosar ajutor inmormantare lungus lungus imi poate spune cineva care sunt actele necesare completarii unui dosar pentru ajutor de inmormantare a unui pensionar? (vezi toată discuția)
Ajutor de inmormantare neagu ctin neagu ctin ajutorul de inmormantare ptr un pensionar decedat, de unde se ia si ce acte trebuiesc? multumesc! (vezi toată discuția)