Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor inmormantare persoane fara venit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor inmormantare persoane fara venit

Buna ziua. Daca socrul meu a muncit pana in anul 2003, a avut somaj pana in 2005 si a decedat la varsta de 60 ani, cu 34 ani de munca poate primi sotia mea sau fratele ei ajutorul de inmormantare ? Daca da unde ne putem adresa si de ce documente avem nevoie ? Mentionez ca nu mai exista alti mostenitori si din 2003 socrul meu a fost in intretinerea noastra.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Incercati ca Casa de Asigurari Sociale de care apartineti. Condoleante!
Buna ziua !
Interesati-va la casa de pensii de pe raza ultimului domiciliu al defunctului .
În cazul în care decedatul era membru de familie (soţ/soţie, părinte, bunic/ă, fiu/fiică), care nu a avut un drept propriu de asigurări sociale, şi s-a aflat în întreţinerea solicitantului pensionar care are calitatea de:
ACTE NECESARE :
b.FIU (FIICÃ) sau NEPOT (NEPOATÃ)
- cerere tip privind solicitarea drepturilor de asigurări sociale
- cupon pensie solicitant
- certificat de deces (original + copie)
- acte din care să rezulte cheltuielile de deces
- actul de identitate al solicitantului (original + copie)
- certificatul de naştere (original + copie)
- acte doveditoare pentru stabilirea gradului de rudenie (original + copie)
- declaraţie notarială din care să rezulte că solicitantul l-a întreţinut pe decedat şi a suportat cheltuielile de înmormântare,
- certificat eliberat de Administraţia Financiară, din care să rezulte că decedatul nu a avut venit .