Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decont de cheltuieli pt bonuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decont de cheltuieli pt bonuri

Pentru a inregistra in contabilitate ca si cheltuieli deductibile bonuri fiscale cu valoare mai mica de 100 lei, este suficienta atasarea documentului "decont de cheltuieli"?
In cursul anului firma a achizitionat diverse rechizite, tipizate (fara factura) si au fost inregistrate in ct. 604 (chelt deductibile). Le pot lasa acolo, doar cu decontul de cheltuieli completat si stampilat?
Daca nu, stornez inregistrarile si le duc in 6588 neded.?#-o
Daca aveti decont de cheltuieli, eventual si NIR ca produsele respective au intrat in firma sunt deductibile.
Bonurile fiscale nu mai pot fi folosite ca si document justificativ in contabilitate, din cauza asta multe cheltuieli devin si ele nedeductibile; dar daca folosesti un alt document care sa indeplineasca cerintele legii (decontul de cheltuieli) vis-a-vis de documentele justificative, atunci le poti trece pe deductibil.