Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de acordare a indemnizatiei de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de acordare a indemnizatiei de crestere copil

Buna ziua,
ma aflu in concediu de crestere copil de un an iar noua lege la care lucreaza ministrul muncii doreste sa reduca aceasta perioada de la 2 ani la un an.
Intrebarea mea este daca se poateplica aceasta lege retroactiv. Este legal?
Daca va fi adoptata, acesta lege se va aplica doar pt. persoanele care solicita intrarea in CCC dupa adoptarea ei. Nu se aplica retroactiv.
Stimate utilizator kamath, daca doar "credeti" ca eu am dat un raspuns eronat, dar nu sunteti convins de acest lucru, mai ganditi-va.
Si va rog sa va masurati cuvintele ( ma refer la mesajul privat). :hammer:
M-am obisnuit ca pe acest site sa am de-a face cu oameni respectuosi, bine educati si bine intentionati. Daca v-ati inscris pe acest site (vad ca sunteti nou pe aici) doar ca sa aruncati cu noroi in stanga si in dreapta si sa va laudati singur, nu stiu daca ati nimerit unde trebuie.
Dumneavoastra care nu suteti " avocat" lasati-ii pe altii sa aprecieze daca ati dat " un rapuns complet si corect":D

Si pana la urma nu inteleg pentru ce va legati de mine, cand dumneavoastra, prin mesajul postat nu faceti altceva decat sa sustineti principiul nerectroactivitatii legii civile:magic:
Interventie moderator

kamath a scris:
Cred ca d-nul avocat a dat un sfat eronat. In schimb, eu care nu sunt avocat am un raspuns complet si corect.

Postarea unor asemenea afirmatii contravine pct. 2.1 si pct. 2.3 din regulamentul de postare in Forum, regulament a carui respectare nu este o optiune.
Regulamentul poate fi citit aici:
www.avocatnet.ro/content/tag...

Am rugamintea ca ceea ce discutati prin intermediul mesajelor private sa ramana intre dvs. si va mai rog ca aceasta discutie inutila sa se opreasca aici.

Multumesc,

Gabriela Pintea

Gabriela Pintea, Consilier juridic