Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

Am un prieten care a primit 5 ani cu executare, in 2009, pentru trafic de persoane. Dupa noul cod penal cat va executa din pedeapsa si cum se face calculul?
E mai bine sa ne raportam la Codul nou din momentul in care va intra in vigoare. Am avut experienta cu Codul din 2004 care nu a mai intrat, dar despre care s-au scris tratate si s-au dat examene la facultati.
Asa ca sa asteptam pana cand va fi aplicabil. Am impresia ca nu se va intampla prea devreme