avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

Am un prieten care a primit 5 ani cu executare, in 2009, pentru trafic de persoane. Dupa noul cod penal cat va executa din pedeapsa si cum se face calculul?
Cel mai recent răspuns: Adrian Stan , Avocat 20:43, 26 Noiembrie 2010
E mai bine sa ne raportam la Codul nou din momentul in care va intra in vigoare. Am avut experienta cu Codul din 2004 care nu a mai intrat, dar despre care s-au scris tratate si s-au dat examene la facultati.
Asa ca sa asteptam pana cand va fi aplicabil. Am impresia ca nu se va intampla prea devreme

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noul cod penal 2010 alexandra112 alexandra112 Am un prieten arestat pentru talharie condamnat la 9 ani definitiv.Cum l-ar putea ajuta noul cod penal din 2010? (vezi toată discuția)
Noul cod penal ajuta condamnatii? cami_30hu cami_30hu Daca este condamnat la 1 an si 3 luni, si isi executa acum pedeapsa introducerea noului cod penal de la 1 iunie il avantajeaza cu ceva? Ar trebuii sa se ... (vezi toată discuția)
Noul cod penal cristinna cristinna Buna seara, Revin in forum dupa a o perioada de timp cu cateva intrebari: -Cand intra in vigoare noul Cod penal? - In cazul unei condamnari ,pentru ... (vezi toată discuția)