Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajat pe perioada determinata si indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajat pe perioada determinata si indemnizatie crestere copil

Sunt angajata pe perioada determinata(vechime 3ani fara intrerupere) si contractul de munca imi expira cu 2 luni inainte sa nasc....as vrea sa stiu
1-imi pot transfera cartea de munca la un alt angajator ca sa figurez cu 12 luni lucrate pana in momentul nasterii?
2-pot intra in somaj o luna pana nasc si apoi sa beneficiez de indemnizatie?
3-pot intra in concediu medical,sau prenatal tinand cont ca mai sunt doar 2 luni?
4-daca sotul beneficiaza de somaj pana nasc el poate beneficia de indemnizatie de crestere copil?

multumesc anticpat
elenamai, utilizator
1. nu este nevoie, la expirare beneficiati de somaj (daca nu intrati in prenatal)
2. nu este nevoie
3. da, concediu prenatal (are o durata de 63 zile)
4. da
ContSters42179, utilizator
1. Sfatul meu este ca la incetarea CIM pe perioada determinata sa intrati in somaj si de aici puteti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC pana la 2 ani.
2. Mai mult, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea CCC.
3. Sotul dvs. poate beneficia de CCC chiar din ziua nasterii copilului. Dvs. veti beneficia, cel mai repede, din a 43-a zi de la nasterea copilului.
multumesc frumos
Buna ziua,

Am un contract de munca pe per determinata care expira la 30.10.2011 si vreau sa stiu daca atunci cand intri in prenatal (63 zile) ca sa beneficiezi de indemnizatie crestere copil nu trebuie sa iti expire contractul?
1. Cand intri in prenatal nu e nevoie sa fie expirat CIM pe perioada determinata.
2. V-am raspuns pe mesaj privat la toate intrebarile dvs.