avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajat pe perioada determinata si indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajat pe perioada determinata si indemnizatie crestere copil

Sunt angajata pe perioada determinata(vechime 3ani fara intrerupere) si contractul de munca imi expira cu 2 luni inainte sa nasc....as vrea sa stiu
1-imi pot transfera cartea de munca la un alt angajator ca sa figurez cu 12 luni lucrate pana in momentul nasterii?
2-pot intra in somaj o luna pana nasc si apoi sa beneficiez de indemnizatie?
3-pot intra in concediu medical,sau prenatal tinand cont ca mai sunt doar 2 luni?
4-daca sotul beneficiaza de somaj pana nasc el poate beneficia de indemnizatie de crestere copil?

multumesc anticpat
Ultima modificare: Vineri, 26 Noiembrie 2010
elenamai, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:45, 13 Decembrie 2010
1. nu este nevoie, la expirare beneficiati de somaj (daca nu intrati in prenatal)
2. nu este nevoie
3. da, concediu prenatal (are o durata de 63 zile)
4. da
Ultima modificare: Vineri, 26 Noiembrie 2010
ContSters42179, utilizator
1. Sfatul meu este ca la incetarea CIM pe perioada determinata sa intrati in somaj si de aici puteti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC pana la 2 ani.
2. Mai mult, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea CCC.
3. Sotul dvs. poate beneficia de CCC chiar din ziua nasterii copilului. Dvs. veti beneficia, cel mai repede, din a 43-a zi de la nasterea copilului.
multumesc frumos
Buna ziua,

Am un contract de munca pe per determinata care expira la 30.10.2011 si vreau sa stiu daca atunci cand intri in prenatal (63 zile) ca sa beneficiezi de indemnizatie crestere copil nu trebuie sa iti expire contractul?
1. Cand intri in prenatal nu e nevoie sa fie expirat CIM pe perioada determinata.
2. V-am raspuns pe mesaj privat la toate intrebarile dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pre si postnatal natysam_11 natysam_11 Buna ziua Sunt in somaj si urmeaza sa nasc,beneficiez de concediu pre si postnatal sau numai de concediu de crestere a copilului? Cum se poate lua ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil!!! cam_anca cam_anca buna ziua lucrez in campul muncii din decembrie 2007 momentan sunt angajata in invatamant ca si suplinitor calificat pe perioada determinata in data de 31 ... (vezi toată discuția)
Contract de munca pe perioada determinata-sarcina mircea_thegreek mircea_thegreek Buna ziua, Imi puteti spune, va rog, in cazul sotiei mele, cum ar trebui procedat astfel incat sa beneficieze de 85% in primul an de dupa nastere? Ea este ... (vezi toată discuția)