Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintarea unei firme de catre un cetatean german in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintarea unei firme de catre un cetatean german in Romania

As dori sa aflu daca un cetatea german poate infiinta o firma cu sediul in Romania care sa-si desfasoare activitatea tot in Romania fara sa aiba nevoie de un asociat cu cetatenie romana.
Da, se poate fara nici un fel de probleme.
Trebuie sa indeplineasca aceleasi conditii ca si cetatenii romani si poate fi asociat unic intr-o singura firma pe teritoriul Romaniei.
Se poate, daca respecta legea societatilor comerciale.
Este posibil ca un cetatean german sa infiinteze o societate cu sediul in Romania.
Urmatoarele documente sunt necesare la Registrul Comertului:
- rezervare denumire firma
- act constitutiv (poate fi intocmit la notar, la biroul de asistenta al Registrului Comertului sau la Camera de Comert)
- dovada sediului social (contract de inchiriere sau contract de comodate inregistrat la Administratia Financiara)
- specimen de semnatura (autentificat - la notar)
- declaratie pe propria raspundere din care reiese ca indeplineste toate conditiile legale pentru a fi asociat si administrator intr-o societate(autentificat - la notar)
- declaratie pe propria raspundere din care reiese ca nu este inregistrat fical in Romania si nici nu are venituri in Romania (autentificat - la notar)
- copie Pasaport sau Carte de Identitate eliberat de Autoritatile competente din Germania
- Cerere de Inregistrare (formular tip ONRC)
- Declaratie Model 2 - pentru autorizarea activitatii (formular tip ONRC)
- taxe de registru

Nagy Noemi
Buna,
Cam tarziu vine si replica mea, dar in situatia actuala a Brexitului, ce trebuie sa faca diferit un cetatean britanic pentru infiintarea unei firme in Romania?
Multumesc
Infiintare firma cetateni UE sau non-UE
[ link extern ] /

sau

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării societăţii în nume colectiv, in comandită simplă şi cu răspundere limitată
[ link extern ]