Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare firma

Buna ziua,
Rog cine ma poate ajuta cu informatii pertinente referitoare la conditiile care trebuiesc indeplinite pentru infiintarea unei firme specializata in recuperarea creantelor bancare.
Multumesc anticipat pentru sprijin
nimic special ptr aceste firme. se infiinteaza ca un srl normal, cu obiect de activitate adecvat.
Stiu ca este un proiect de lege, prin care se va reglementa activitatea firmelor, ce activeaza in acest domeniu, dar, in acest moment nu exista nimic special...
proiectul lui Urban este o prostie, deocamdata nu exista nimic in vigoare care sa prevada norme speciale referitoare la aceste firme.
Documentele necesare inmatricularii unei societati comerciale sunt urmatoarele:
- rezervare denumire
- act constitutiv
- dovada sediului (contract de comodat sau contract de inchiriere inregistrat la Administratia Financiara)
- dovada depunere capital social - minim 200 RON
- declaratie pe propria raspundere din care reiese faptul ca asociatii indeplinesc conditiile legale pentru a fi asociati si-sau administratori intr-o societate
- specimen de semnatura pentru administrator
- Cerere de inregistrare (formular tip ONRC)
- Declaratie Model2 pentru autorizarea activitatii (formular ONRC)
- taxe de registru
Dosarul cu documentele sunt amintite se depune la Registrul Comertului in vederea inmatricularii societatii si pentru obtinerea autorizatiilor.

Nagy Noemi