Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere disciplinara sau somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere disciplinara sau somaj?

am un angajat cu multe abateri disciplinare! absente nemotivate cu carul!!!!! concedii medicale ....volume intregi! vreau sa scap de el fara prea mare bataie de cap! CARE E CALEA CEA MAI SIMPLA-CONCEDIERE DISCIPLINARA SAU SOMAJ????(suntem institutie de stat -bugetari):hammer:
Cu tot respectul nu cred ca acest forum se rezuma la solutii de genul "vreau sa scap de el fara prea mare bataie de cap! ".
Procedati conform legii si regulamentului intern.
Aveti ambele posibilitati:
1. fie il concediati pentru absente nemotivate
2. fie il disponibilizati

Fiecare din aceste variante de concedieri presupune respectarea formalitatilor prevazute de legislatia in vigoare.