Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie si preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie si preaviz

Asadar, in cazul unei demisii acceptate doar cu preaviz, in cazul in care angajatul, dupa cateva zile nu se mai prezinta la locul de munca, conform preavizului, ce i se poate intampla? Ce ii mai poate face angajatotul, in aceasta situatie?
1. Incepe procedura cercetarii disciplinare si il concediaza, sau:
2. Il lasa sa absenteze si il ponteaza si plateste ca atare.
3. Oricum, in declaratia lunara pentru CAS va aparea cu mai putine zile lucrate deci si un stagiu de cotizare mai mic.
2. Eu as opta pentru varianta 2. E mai simpla si fara bataie de cap.
perrla a scris:

Asadar, in cazul unei demisii acceptate doar cu preaviz, in cazul in care angajatul, dupa cateva zile nu se mai prezinta la locul de munca, conform preavizului, ce i se poate intampla? Ce ii mai poate face angajatotul, in aceasta situatie?

Daca in ROI este prevazut ca dupa 3 absente nemotivate consecutive de la program, i se poate inceta disciplinar contractul, se incepe cercetarea prealabila in vederea concedierii disciplinare.
Deasemeni daca aveti prevazut in ROI ca in termen de 48 ore trebuie sa anunte seful ierarhic superior de starea sa de boala si nu a facut-o, puteti demara dupa nemotivatele amintite mai sus, fara probleme, procedura concedierii disciplinare.
perrla a scris:

Asadar, in cazul unei demisii acceptate doar cu preaviz, in cazul in care angajatul, dupa cateva zile nu se mai prezinta la locul de munca, conform preavizului, ce i se poate intampla? Ce ii mai poate face angajatotul, in aceasta situatie?

Angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.