Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM, demisie, preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM, demisie, preaviz

Buna ziua,
Am un salariat care si-a depus demisia, iar angajatorul i-a dat preaviz 45 zile lucratoare (fct. conducere) pana pe 23.11.2013. Cu toate acestea el a spus ca de la 1 oct nu mai vine, deoarece se angajeaza in alta parte. Cum procedez ?
Puteti vorbi cu angajatorul sa renunte la o parte din preaviz , astfel incat sa se incereze c.i.m. la 01.10.2013.

In caz contrar, angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.
Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Dupa cat timp (absente) se desface cim ?
Aplicarea unei sanctiuni disciplinare pentru absente nemotivate si la cate absente nemotivate se poate incepe efectuarea cercetarii disciplinare trebuie sa fie reglementata expres in Reg.Intern al angajatorului.

Legea nu prevede asa ceva.