Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare recurs

1. " ... pune in vedere depunerea dovezii achitarii taxei de tb si tb judiciar,sub sanctiunea anularii recursului ca netimbrat."
Ce inseamna asta:se poate timbra ulterior si recursul se repune pe rol?
2. Ce inseamna "rezolutiune contract"?
Multumesc.
1. Rezolutiunea contractului desemneaza desfiintarea cu efect retroactiv a contractului sinalagmatic cu executare uno ictu, la cererea unei parti ca urmare a neexecutarii culpabile a prestatiei asumata de catre cealalta parte.

2. Daca pana la termenul de judecata nu se face dovada achitarii taxei judiciare de timbru, recursul va fi anulat ... timbrarea ulterioara nu are ca efect repunerea pe rol a recursului.
Multumesc.
freeelis a scris:

1. Rezolutiunea contractului desemneaza desfiintarea cu efect retroactiv a contractului sinalagmatic cu executare uno ictu, la cererea unei parti ca urmare a neexecutarii culpabile a prestatiei asumata de catre cealalta parte.

2. Daca pana la termenul de judecata nu se face dovada achitarii taxei judiciare de timbru, recursul va fi anulat ... timbrarea ulterioara nu are ca efect repunerea pe rol a recursului.

Da, cu alte cuvinte daca nu timbreaza pana la termen pierde recursul.
Ulterior nu va mai putea face absolut nimic respectivul.

avocat Claudiu Lascoschi
Decizia civila nr ____
"Anuleaza ca netimbrat recursulpromovat de recurentul-reclamant ...impotriva sentintei nr. .... pronuntata de Judecatoria ....in dosarul nr....,in contradictoriu cu intimatii-parati .... .
Irevocabila."
Impotriva acesteia s-a promovat "Contestatie in anulare" prin care se solicita anularea hotararii pronuntate in recurs,motivata ca fiind rezultatul unei situatii ce poate fi calificata drept greseala materiala si care a intervenit fara vina completului de judecata si retinerea spre judecare a recursului si a acauzei pe fond,bla,bla,bla,...
Chiar daca completul va fi altul,instanta(Tribunalul) se poate contrazice,mai ales ca este irevocabila?
Primind cererea de contestaţie, instanţa trebuie să verifice mai întâi dacă aceasta îndeplineşte condiţiile de admisibilitate prevăzute în lege, apoi va examina motivul sau motivele invocate pe baza probelor ataşate la cerere sau existente la dosarul cauzei.
Dacă se admite contestaţia în anulare , hotărârea atacată se anulează şi recursul se rejudecă, dacă a fost admisă contestaţia pentru motivele prevăzute în art.318 C.proc.civ.