Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare recurs

1. " ... pune in vedere depunerea dovezii achitarii taxei de tb si tb judiciar,sub sanctiunea anularii recursului ca netimbrat."
Ce inseamna asta:se poate timbra ulterior si recursul se repune pe rol?
2. Ce inseamna "rezolutiune contract"?
Multumesc.
Recursul s-a respins pe motiv de netimbrare.
Contestatia in anulare se sustine pe motiv ca in ziua cand se judeca cauza a avut loc un accident de masina si nu a mai putut prezenta dovada timbrarii.
La ora 13 s-a transmis prin fax dovada,dar sedinta s-a terminat,instanta ramanand in pronuntare.
Se invoca art.318 si se considera ca la baza anularii a stat o greseala materiala.
Sunt sanse sa se admita contestatia?
Multumesc.
tzuku, utilizator
Numai în ipoteza în care contestatorul a făcut dovada achitării taxei de timbru şi, cu toate acestea, instanţa de recurs a anulat recursul ca netimbrat, contestaţia în anulare este fondată, fiind vorba, în mod evident, despre o eroare materială.
daca nu apare art. 317 c.p.c. va fii respinsa ca neintemeiata ... oricum se mai poate avea in vedere si faptul ca dovada trebuia depusa cu 5 zile inainte de termen... iar partea putem presupune ca a fost legal citata!!!
nu consider ca ar fi vorba de o eroare materiala...
Contestatia s-a judecat marti si s-a respins.Nu stiu motivatia,dar daca va intereseaza,am sa v-o comunic dupa ce voi primi hotararea.
Urmariti subiectul.Multumesc.