Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza viagera in contractele de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza viagera in contractele de vanzare cumparare

Intrebare:
E posibil pentru un proprietar cu clauza viagera (dupa semnarea actelor de vanzare cumparare unor terti) sa gireze cu locuinta in scopul obtinerii unor credite bancare?
Multumesc!
NU, pt ca vanzatorul nu mai este proprietarul apartamentului, ci are doar un drept de habitatie......
Proprietarul bunului denumit nud proprietar, va avea doar dreptul de dispozitie, putând sa înstraineze(prin vânzare-cumparare, donatie) sau sa greveze bunul cu garantii sau ipoteci.
Uzufructuarul are dreptul de a se folosi de lucru si de a-i culege fructele, fara a se atinge de substanta lucrului (art. 521 Cod Civil), întocmai ca proprietarul.
mai pe scurt, poate fi ipotecat doar cu acordul uzufructarului ;)
doruba a scris:

Intrebare:
E posibil pentru un proprietar cu clauza viagera (dupa semnarea actelor de vanzare cumparare unor terti) sa gireze cu locuinta in scopul obtinerii unor credite bancare?
Multumesc!

Pana la urma, "proprietarul" acesta din propozitie e fostul proprietar care a vandut unor terti rezervandu-si pentru el uzufructul? Sau noul dobanditor al imobilului? Ca e cam neclar.
E neconcludent. Raspunsul e acelasi, nu se poate fara acordul fostului proprietar:((