Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort/incredintare minor - tatal a disparut
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort/incredintare minor - tatal a disparut

Buna ziua, situatia mea pe scurt: prima infatisare pentru divortul de un cetatean strain este pe 19 ianuarie, avem un baietel de 3 ani care a ramas cu mine(mama), tatal a plecat din Romania si din septembrie nu mai stiu nimic de el. Copilul nu are acte romanesti, are doar pasaport si certificat de nastere strain.

Intrebare: se poate pronunta divortul in lipsa sotului ? Cum va decurge atunci procedura de incredintare a minorului ? Cat poate dura procedura daca el nu e de gasit si nici nu se mai intereseaza de copil ( pensia alimentara e deja de domeniul stiintifico-fantasticului ).

Va multumesc foarte mult de orice sfat.
pentru ca un divort sa se desfasoare conform cursului normal, important este ca reclamantul sa fie prezent la fiecare termen, per a contrario, divortul se pronunta si daca paratul nu este prezent, de asemeni , judecatorul se pronunta cu privire la toate capetele de cerere
Multumesc de raspuns. In cazul custodiei, se mai considera necesara ancheta sociala ?