avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru ca am condus sub influenta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru ca am condus sub influenta alcoolului

mi-a iesit 0.85 in aerul expirat.am auzit ca se poate lua permisu inapoi pana se judeca dosaru.este adevarat?
Cel mai recent răspuns: cosmin32 , utilizator 20:29, 2 Decembrie 2010
permisul e anulat si sunteti cercetat penal. puteti obtine o pedeapsa cu suspendare. dupa ce trece un an de cand aveti o hotarare definitiva si irevocabila, puteti da examen pt obtinerea permisului

La valoarea ,mentionata este cauza penala
Solicitati reclacularea alcoolemiei
Ultima modificare: Luni, 29 Noiembrie 2010
ynocentta, utilizator
cosmin32 a scris:

mi-a iesit 0.85 in aerul expirat.


La aceasta alcoolemie in aerul expirat, erati obligat sa efectuati si probele biologice.
Ce valori au iesit la sange, trebuie sa fie 2, la interval de o ora.
Apoi, pe dovada cate zile v-au dat ca drept de circulatie?
am dat si probele biologice.inca nu a venit rezultatul.pe dovada scrie drept de circulatie 0
Puteti solicita prin cerere catre procurorul de caz acordarea dreptului de conducere , insa in spete cu alcool la volan , riscati ca cererea sa va fie respinsa , potrivit practicii parchetelor , ptr o asemenea valoare in aerul expirat , intrucat aceasta creeaza suspiciunea savarsirii infractiunii de conducere sub influenta bauturilor alcoolice .

Alte discuții în legătură

Alcoolemie alin111 alin111 Daca am in aerul respirabil 0.42 si in sange imi vine pana in 1 sunt sanse sa mi anuleze permisu?? ,deoarece am inteles de la cineva ca daca am pana in 1 ma ... (vezi toată discuția)
Penal - conducere sub influenta alcoolului, pastrarea permisului Scuty Scuty Buna ziua.Am fost la o nunta si am fost prins conducand cu o alcoolemie de 0,91 in aerul expirat,probe biologice nu am dat pentru ca am o fobie la seringi nu ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat JosefC JosefC Buna ziua.Va rog frumos sa imi raspundeti la cateva intrebari. Am fost oprit de politie conducand in stare de ebrietate.La alcool test, mi-a iesit 0,66g/L in ... (vezi toată discuția)