Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru ca am condus sub influenta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru ca am condus sub influenta alcoolului

mi-a iesit 0.85 in aerul expirat.am auzit ca se poate lua permisu inapoi pana se judeca dosaru.este adevarat?
permisul e anulat si sunteti cercetat penal. puteti obtine o pedeapsa cu suspendare. dupa ce trece un an de cand aveti o hotarare definitiva si irevocabila, puteti da examen pt obtinerea permisului

La valoarea ,mentionata este cauza penala
Solicitati reclacularea alcoolemiei
ynocentta, utilizator
cosmin32 a scris:

mi-a iesit 0.85 in aerul expirat.

La aceasta alcoolemie in aerul expirat, erati obligat sa efectuati si probele biologice.
Ce valori au iesit la sange, trebuie sa fie 2, la interval de o ora.
Apoi, pe dovada cate zile v-au dat ca drept de circulatie?
am dat si probele biologice.inca nu a venit rezultatul.pe dovada scrie drept de circulatie 0
Puteti solicita prin cerere catre procurorul de caz acordarea dreptului de conducere , insa in spete cu alcool la volan , riscati ca cererea sa va fie respinsa , potrivit practicii parchetelor , ptr o asemenea valoare in aerul expirat , intrucat aceasta creeaza suspiciunea savarsirii infractiunii de conducere sub influenta bauturilor alcoolice .