Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru ca am condus sub influenta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru ca am condus sub influenta alcoolului

mi-a iesit 0.85 in aerul expirat.am auzit ca se poate lua permisu inapoi pana se judeca dosaru.este adevarat?
In situatia in care veti fi trimis in judecata, competenta judecarii cauzei apartine instantei in a carei raza teritoriala s-a efectuat urmarirea penala.
De asemenea, in situatia in care veti fi condamnat pentru savarsirea infractiunii prev de art.87 al.1 din Oug.195/2002., permisul dvs. se va anula.
Va veti putea prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior condamnarii dupa 1 an de la data ramnerii definitive a hotararii de condamnare si asta in situatia in care veti fi condamnat la o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei sau cu suspendarea executarii sub supraveghere.
Angajati avocat.
Conform legii 202/2010 , in caz de recunoastere a faptei, pedeapsa prevazuta de lege este redusa cu 1/3 , fara a mai fi administrate probe noi, instanta avandu-le in vedere pe cele din etapa urmaririi penale .
Permisul va fi anulat, in mod obligatoriu , insa , odata ce hotararea judecatoreasca va fi una definitiva , in termen de 1 an , veti avea posibibilitatea sustinerii examenului de conducere, doar frecventand cursul de legislatie rutiera.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
care ar fi pretul unui avocat?
Onorariul avocatului se stabileste in functie de criteriile prevazute in Statutul profesiei de avocat.
Consultati un avocat, expuneti situatia dvs. si acesta va stabili onorariul.
multumesc mult!