avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru ca am condus sub influenta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru ca am condus sub influenta alcoolului

mi-a iesit 0.85 in aerul expirat.am auzit ca se poate lua permisu inapoi pana se judeca dosaru.este adevarat?
Cel mai recent răspuns: cosmin32 , utilizator 20:29, 2 Decembrie 2010
gi_jane2 a scris:

permisul e anulat si sunteti cercetat penal. puteti obtine o pedeapsa cu suspendare. dupa ce trece un an de cand aveti o hotarare definitiva si irevocabila, puteti da examen pt obtinerea permisului
cum sa fie anulat permisu?si unde scrie ca abia dupa ce trece un an?
Nu e anulat , e doar retinut pana la solutionarea cauzei .
Daca veti fi trimis in judecata , si instanta o sa va condamne , atunci permisul se va anula ca urmare a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti .
In acest caz , redobandirea permisului se va putea face dupa trecerea unei anumite perioade de timp , in functie de pedeapsa aplicata de instanta , aceasta prevedere putand fi regasita la art 116 din Codul Rutier ( OUG 195/2002 ) .
alta problema ar mai fi.fapta s-a intamplat in iasi si eu sunt din arges.unde se judeca dosaru?il trimit aici automat?
In nici un caz.
O sa va duceti acolo automat, competenta revine instantei locului unde s-a intamplat.
In legatura cu prelungirea dovezii de circulatie, asa cum spunea @diana ramona mai sus, puteti incerca, dar nu cred.
dar pot cere sa fie mutat in arges?daca da cand?

Alte discuții în legătură

Alcoolemie alin111 alin111 Daca am in aerul respirabil 0.42 si in sange imi vine pana in 1 sunt sanse sa mi anuleze permisu?? ,deoarece am inteles de la cineva ca daca am pana in 1 ma ... (vezi toată discuția)
Penal - conducere sub influenta alcoolului, pastrarea permisului Scuty Scuty Buna ziua.Am fost la o nunta si am fost prins conducand cu o alcoolemie de 0,91 in aerul expirat,probe biologice nu am dat pentru ca am o fobie la seringi nu ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat JosefC JosefC Buna ziua.Va rog frumos sa imi raspundeti la cateva intrebari. Am fost oprit de politie conducand in stare de ebrietate.La alcool test, mi-a iesit 0,66g/L in ... (vezi toată discuția)