Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru ca am condus sub influenta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru ca am condus sub influenta alcoolului

mi-a iesit 0.85 in aerul expirat.am auzit ca se poate lua permisu inapoi pana se judeca dosaru.este adevarat?
gi_jane2 a scris:

permisul e anulat si sunteti cercetat penal. puteti obtine o pedeapsa cu suspendare. dupa ce trece un an de cand aveti o hotarare definitiva si irevocabila, puteti da examen pt obtinerea permisului
cum sa fie anulat permisu?si unde scrie ca abia dupa ce trece un an?
Nu e anulat , e doar retinut pana la solutionarea cauzei .
Daca veti fi trimis in judecata , si instanta o sa va condamne , atunci permisul se va anula ca urmare a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti .
In acest caz , redobandirea permisului se va putea face dupa trecerea unei anumite perioade de timp , in functie de pedeapsa aplicata de instanta , aceasta prevedere putand fi regasita la art 116 din Codul Rutier ( OUG 195/2002 ) .
alta problema ar mai fi.fapta s-a intamplat in iasi si eu sunt din arges.unde se judeca dosaru?il trimit aici automat?
In nici un caz.
O sa va duceti acolo automat, competenta revine instantei locului unde s-a intamplat.
In legatura cu prelungirea dovezii de circulatie, asa cum spunea @diana ramona mai sus, puteti incerca, dar nu cred.
dar pot cere sa fie mutat in arges?daca da cand?