Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

buna ziua...am permisul de conducere obtinut in romania si pt ca m-am stabilit in anglia l-am schimbat in englezesc. mi-a fost suspendat pt un an acum ceva timp si vreau sa stiu daca pot conduce in romania, pt ca in romania legislatia este diferita> multumesc. am sunat si la ambasada si mi s-a raspuns cu 'nu stiu'.
va multumesc
revin cu ceva mentiuni, pt ca nu cred ca s-a inteles...permisul inca este suspendat in anglia, si intrebarea este daca am dreptul sa conduc in romania??? am permisul suspendat in ue sau doar pe teritoriul uk???
dragos29, utilizator
Atata timp cat face parte din UE este valabil pe tot teritoriul UE.
Puteti conduce linistit..
Corectati-ma daca gresesc . In anglia permisul v-a fost suspendat de o instanta .
In acest caz , fiind suspendat , nu aveti drept de conducere nici in Romania , intrucat hotararile judecatoresti sunt recunoscute si in Romania . Oricum , ptr siguranta dvs , contactati politia rutiera din cadrul IGPR ptr un raspuns oficial .