Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transfer concediu crestere copil de la mama la tata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transfer concediu crestere copil de la mama la tata

Buna ziua! Am nascut in data de 07.08.2009 si acum sunt in concediu maternal. Serviciul sotului meu implica obligatoriu carnet de sofer. Acum i-a fost suspendat carnetul si singura solutie ca sa nu-si piarda serviciul ar fi sa intre in concediu de crestere a copilului in locul meu. Am citeva intrebari:
1. Se poate realiza acest lucru?
2. Daca da, ce demersuri trebuie sa facem?
3.Daca este stipulat in lege ca e posibil asa ceva, vreau sa stiu daca angajatorul sotului meu este obligat sa accepte sau ramine la bunavointa lui.
4. In cit timp se pot realiza toate acestea? (va intreb asta deoarece daca nu vine cu o propunere in una-doua zile, cred ca va fi dat afara.) :((
Daca-mi puteti da un raspuns prompt, va multumesc anticipat.
Buna ziua.
1. Normal ca se poate
2.Trebuie sa faceti o cerere de reantoarcere la serviciu, si domnul o cerere de intrare in concediu crestere copil
3. Da este obligat
larysamat76 a scris:

Buna ziua! Am nascut in data de 07.08.2009 si acum sunt in concediu maternal. Serviciul sotului meu implica obligatoriu carnet de sofer. Acum i-a fost suspendat carnetul si singura solutie ca sa nu-si piarda serviciul ar fi sa intre in concediu de crestere a copilului in locul meu. Am citeva intrebari:
1. Se poate realiza acest lucru?
2. Daca da, ce demersuri trebuie sa facem?
3.Daca este stipulat in lege ca e posibil asa ceva, vreau sa stiu daca angajatorul sotului meu este obligat sa accepte sau ramine la bunavointa lui.
4. In cit timp se pot realiza toate acestea? (va intreb asta deoarece daca nu vine cu o propunere in una-doua zile, cred ca va fi dat afara.) :((
Daca-mi puteti da un raspuns prompt, va multumesc anticipat.

E important sa vedeti daca dumneavoastra aveti unde va intoarce la serviciu- daca angajatorul dumneavoastra mai exista. Daca da, atunci trebuie sa faceti o cerere prin care il instiintati ca doriti reluarea activitatii si data de la care solicitati acest lucru. De asemenea sotul trebuie sa solicite angajatorului sau intrarea in cic , cu data reintoarcerii dumneavoastra la serviciu . Ambele cereri vizate pentru conformitate impreuna cu celelalte acte se depun la primaria de domiciliu pentru a fi inaintate agentiei de prestatii sociale .
.
Va multumesc pentru raspunsuri. Imi permit sa fac o gluma.... Sotul meu lucreaza la o companie multinationala , iar eu..... la stat, intr-un spital. Poate ma intorc la serviciu si ma trezesc cu o invitatie la somaj incepind cu data de 01.01.2010, deoarece pe site-ul MS este ordinul privind aprobarea normativelor de personal in spitale, iar departamentul nostru depaseste numarul de angajati...... Ar fi culmea ironiei! Ma mai gindesc la solutii. Multumesc inca o data.
Pardon, am gresit, cu 01.01.2011
Mai am o rugaminte. Puteti sa-mi scrieti un link sau fragmentul de lege referitor la acest subiect, ca sa am justificarea in mana? Multumesc