Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ajutati-ma sa ajut Instanta......Intrebare: CUM?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ajutati-ma sa ajut Instanta......Intrebare: CUM?

Buna ziua,
Pe scurt,proces de partaj ajuns in faza finala - hotararea succinta publicata pe internet - portalul instantelor - din care reiese o greseala de calcul ( aritmetica...) ce ma priveaza de nici mai mult nici mai putin de 10.000 lei...( 100 milioane lei vechi...)
Daca ma puteti ajuta sa-mi spune-ti CUM pot repara aceasta greseala a INSTANTEI???
Date concrete:
1. dosar civil - partaj bunuri comune;
2.s-a dat hotararea - nu mai exista alt termen - a aparut publicata pe portal dar nu a fost redactata...si inaintata partilor;
3.judecatorul nu are program de audiente...( incerc si eu orice....)
Trebuie sa existe o modalitate...pana la recurs....poate s-a mai intalnit cineva cu asa ceva....
Va multumesc!
puteti face o cerere de indreptare a erorii materiale
Printr-o cerere de indreptare a hotararii, conform prevederilor art. 281 alin. (1) C.pr.civ., care prevede si erorile "de calcul, precum si orice erori materiale".
Faceti cerere de indreptare eroare materiala.
Art. 281- cod procedura civila
Erorile sau omisiunile cu privire la numele, calitatea si sustinerile partilor sau cele de calcul, precum si orice alte erori materiale din hotarari sau incheieri pot fi indreptate din oficiu sau la cerere.
Instanta se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu. Partile vor fi citate numai daca instanta socoteste ca este necesar sa dea anumite lamuriri.
In cazul hotararilor, indreptarea se va face in ambele exemplare ale hotararii.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Cand???
Cand pot face aceasta cerere, acum? Sau dupa ce este redactata hotararea...si dupa ce intru in posesia ei?
e posibil ca eroarea sa fie doar pe portalul instantei, sa nu apara si in hotarare, astfel incat ar fi bine sa asteptati redactarea hotararii si abia apoi sa formulati cererea de indreptare a erorii