Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... indreptare eroare materiala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

indreptare eroare materiala

se mai poate depune o cerere de indreptare eroare de calcul dupa ce a fost legalizata hotararea respectiva?
Puteți cere oricând, nu aveți un termen.
Potrivit dispoz. art. 281 C.pr.civ. ”Erorile sau omisiunile cu privire la numele, calitatea si sustinerile partilor sau cele de calcul, precum si orice alte erori materiale din hotarari sau incheieri pot fi indreptate din oficiu sau la cerere.Instanta se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu. Partile vor fi citate numai daca instanta socoteste ca este necesar sa dea anumite lamuriri.”

Ulterior, incheierea de indreptare a erorii materiale va face corp comun cu hotararea propriu-zisa.
Va trebui sa o legalizati si pe ea, la fel cum ati facut si cu sentinta respectiva in trecut.
Doar ca veti depune copii de pe amandoua, atunci cand veti avea nevoie, la organele competente.