Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme divort

greseala de redactare a hot jud , ce fac multumesc
Daca este o simpla eroare materiala de redactare va puteti folosi de art 281/CPP care se refera la "indreptarea hotararii judecatoresti"
art 281 " Erorile sau omisiunile cu privire la numele, calitatea si sustinerile partilor sau cele de calcul, precum si orice alte erori materiale din hotarari sau incheieri pot fi indreptate din oficiu sau la cerere.
Instanta se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu. Partile vor fi citate numai daca instanta socoteste ca este necesar sa dea anumite lamuriri.
In cazul hotararilor, indreptarea se va face in ambele exemplare ale hotararii."