Forum Discuţii juridice Executare silită durata executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

durata executare silita

buna ziua...ma numesc ionut...am avut un proces civil cu asigurari ardaf...am castigat procesul iar acestia trebuie sa-mi plateasca 48000ron ...intrebare...am dat hotararea judecatoreasca unui executor....cat credeti ca dureaza pana primesc banii??? va multumesc
Nimeni nu va poate preciza cu certitudine cand urmeaza asiguratorul sa va achite obligatia dispusa de instanta de judecata,mai ales ca ne aflam la sfarsitul anului
ce inseamna "am dat hotararea judecatoreasca unui executor"?Daca voiati sa va recuperati mai repede banii si avand in vedere cine va este debitor,trebuia sa faceti cerere de executare silita prin poprire pe conturi care se face fara somatie.Oricum trebuie sa asteptati incuviintarea executarii silite care acum nu poate dura mai mult de 5 zile(la instanta),apoi intocmirea si trimiterea de catre executor a somatiei,sosirea comunicarii postale catre debitor si apoi,dupa trecerea termenului mentionat in somatie sa asteptati ca executorul sa treaca la celelalte forme de executarea silita care implica si poprirea conturilor.Asta in cazul in care nu se platesc banii la somatie.luati in calcul si faptul ca debitorul are dreptul sa conteste executarea silita si sa ceara suspendarea acesteia.
Succes.Totusi cred ca va veti primi banii in cel mult 40-45 zile.
e decizie data de judecator ce pot aia sa conteste ...am castigat un proces care a durat 2ani e culmea...daca contesta aceasta executare ...ce inseamna asta???ce tara e asta in care traim e incredibil...