avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... A circulat fara permis si cu numerele expirate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

A circulat fara permis si cu numerele expirate

Vin si eu cu o intrebare desi in mare stiu ce se intampla in aceasta situatie da faptul ca s-a repetat si a doua oara acum chiar sunt in ceata...
Un prieten a fost prins circuland cu numere expirate,i s-a facut dosar penal si momentan permisul este la politie...s-a folosit de acea dovada de circulatie dar si aceea a expirat....el inca nu stie ce se intampla cu permisul....acum problema nr 2 ar fi ca a fost iar prins circuland cu nr expirate si cu permisul ridicat...in cazul acesta ce masuri se vor lua??...as putea sa aflu si eu intr-un timp optim...multumesc anticipat:((
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 17:14, 30 Noiembrie 2010
probabil ca a primit deja o pedeapsa cu suspendare .Risca o pedeapsa cu inchisoare si se va revoca si cea suspendata. Angajati avocat
Av.Ioana Cazacu
Se precizeaza ca primul dosar este inca in faza de cercetare .
faptul ca a persistat in comiterea de infractiuni nu e un avantaj . Cel mai probabil va fi trimis in instanta pt a fi judecat . Infractiunile se platesc !
multumim pentru raspunsuri...o sa contactam cand mai repede un avocat si sper sa se rezolve situatia fara inchisoare:((!
Este vorba despre doua infractiuni comise in concursul prev.de art.33 lit a c.pen:
1.Conducerea unui autovehicul fara a poseda permis de conducere(art.86/1 din OUG nr.195/2002-pedeapsa: 1 an la 5 ani)
2.conducerea unui autovehicul cu numere expirate(art.85/4 din acelasi act normativ-pedeapsa: 6 luni la 2 ani)
In functie cazierul judiciar al acestuia(daca are sau nu antecedente penale).de pozitia sa din timpul urmaririi penale si a cercetarii judecatoresti,de o serie de circumstante personale,poate primi o pedeapsa cu suspendarea executarii conf.art.81 c.pen

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducere fara permis carpov carpov buna ziua am si o intrebare cu privire la pedepsele care se aplica celor ce nu isi vad de treaba lor:acum 4 ani am fost prins de organele de politie langa o ... (vezi toată discuția)
Conducere cu permis suspendat + numere provizorii expirate, fara antecedente penale !!! p1xel p1xel acum 2 saptamani am avut un accident si am fost retinut cu carnetul de conducere suspendat si cu numerele provizorii expirate... motivul pentru care am ales sa ... (vezi toată discuția)
Am condus masina fara permis catalin bratianu catalin bratianu acuma 2 luni de zile am fost prins la volanul masini mele fara permis de conducere,fapt pt care mi s-a intocmit un dosar penal care se afla inca pe rol la ... (vezi toată discuția)