avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1100 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Intrebare pentru cei intradevar pregatiti
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Intrebare pentru cei intradevar pregatiti

Am pus o intrebare in legatura cu datele de identificare ale unui cabinet individual de avocatura si mi s-a raspuns ca are cod fiscal.
Unde este prevazuta in codul fiscal ori alta lege obligatia unui cabinet individual de avocatura de a avea cod fiscal, avand in vedere ca este o profesiune liberala ?
Este posibil ca un cabinet individual de avocatura sa nu aiba cod fiscal ori alte date de identificare fiscala ? Daca da care este baza legala ? Este suficienta doar invocarea statutului de profesie liberala ?
In lipsa codului fiscal nu am probleme cu fiscul ori garda financiara ?
Cel mai recent răspuns: Cristina Pielmus , Avocat 13:35, 25 Februarie 2011
daca nu v-ati inregistrat la directia de finante inseamna ca aveti o mare problema.
odata cu obligatia de inregistrare fiscala, aveati obligatia depunerii unei declaratii estimative de venit pentru anul in curs.
de asemenea aveati obligatia de a plati transele de venit estimate, la datele prevazute de lege.
intrucat nu ati facut acest lucru se vor calcula dobanzi si penalitati.
declaratia la sanatate ati depus-o?
dar la baroul din care faceti parte in ceea ce priveste pensia?
Denean a scris:

Orice profesie libera sau cabinete individuale au cod fiscal (nr de indentificare fiscala ) nu stiati ca totul se impoziteaza in romania ?


=D>=D>=D>

unii nu stiu ori nu doresc sa se inregistreze legal.

un punct de lucru al unei firme private SRL trebuia inregistrat legal la ORC in localitatea de resedinta a punctului de lucru?

multumesc anticipat pentru un raspuns scurt

NB-d-l @Denean are acum un nou status "Datorita faptului cenzurii impuse de acest sit sant nevoit ca sa nu mai ajut cu sfaturi jurice pe nimeni .Fiind magistrat "

Un magistrat are timp sa stea pe net si sa raspunda userilor pe acest site?:)):)):)):))-foarte interesanta activitate a unui magistrat.............#-o#-o:)):)):));););)

rodica_post a scris:

Denean a scris:

Orice profesie libera sau cabinete individuale au cod fiscal (nr de indentificare fiscala ) nu stiati ca totul se impoziteaza in romania ?


=D>=D>=D>

unii nu stiu ori nu doresc sa se inregistreze legal.

un punct de lucru al unei firme private SRL trebuia inregistrat legal la ORC in localitatea de resedinta a punctului de lucru?

multumesc anticipat pentru un raspuns scurt

NB-d-l @Denean are acum un nou status "Datorita faptului cenzurii impuse de acest sit sant nevoit ca sa nu mai ajut cu sfaturi jurice pe nimeni .Fiind magistrat "

Un magistrat are timp sa stea pe net si sa raspunda userilor pe acest site?:)):)):)):))-foarte interesanta activitate a unui magistrat.............#-o#-o:)):)):));););)




Avand in vedere greselile gramaticale existente in statusul lui @Denean, citat mai sus, nu cred sa fie magistrat. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Profesie liberala - se poate face comert? floreacalin floreacalin Buna ziua, Sotia mea incepand de anul acesta si-a deschis un cabinet de psihologie pe profiesie liberala. As avea 2 intrebari la care nu prea gasesc ... (vezi toată discuția)
Pfa asistent medical generalist (cod caen) liana vesa liana vesa buna ziua, un asistent medical generalist cu acte in regula vizate la zi, care doreste sa-si infiinteze un PFA pentru a putea presta servicii pe langa un ... (vezi toată discuția)
Pfa pentru medici calin felicia calin felicia Un medic vrea sa devina PFA. Va plati CAS, CASS, SOMAJ? Trebuie sa depuna declaratia 220 la finante? (vezi toată discuția)