Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Intrebare pentru cei intradevar pregatiti
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Intrebare pentru cei intradevar pregatiti

Am pus o intrebare in legatura cu datele de identificare ale unui cabinet individual de avocatura si mi s-a raspuns ca are cod fiscal.
Unde este prevazuta in codul fiscal ori alta lege obligatia unui cabinet individual de avocatura de a avea cod fiscal, avand in vedere ca este o profesiune liberala ?
Este posibil ca un cabinet individual de avocatura sa nu aiba cod fiscal ori alte date de identificare fiscala ? Daca da care este baza legala ? Este suficienta doar invocarea statutului de profesie liberala ?
In lipsa codului fiscal nu am probleme cu fiscul ori garda financiara ?
daca nu v-ati inregistrat la directia de finante inseamna ca aveti o mare problema.
odata cu obligatia de inregistrare fiscala, aveati obligatia depunerii unei declaratii estimative de venit pentru anul in curs.
de asemenea aveati obligatia de a plati transele de venit estimate, la datele prevazute de lege.
intrucat nu ati facut acest lucru se vor calcula dobanzi si penalitati.
declaratia la sanatate ati depus-o?
dar la baroul din care faceti parte in ceea ce priveste pensia?
Denean a scris:

Orice profesie libera sau cabinete individuale au cod fiscal (nr de indentificare fiscala ) nu stiati ca totul se impoziteaza in romania ?

=D>=D>=D>

unii nu stiu ori nu doresc sa se inregistreze legal.

un punct de lucru al unei firme private SRL trebuia inregistrat legal la ORC in localitatea de resedinta a punctului de lucru?

multumesc anticipat pentru un raspuns scurt

NB-d-l @Denean are acum un nou status "Datorita faptului cenzurii impuse de acest sit sant nevoit ca sa nu mai ajut cu sfaturi jurice pe nimeni .Fiind magistrat "

Un magistrat are timp sa stea pe net si sa raspunda userilor pe acest site?:)):)):)):))-foarte interesanta activitate a unui magistrat.............#-o#-o:)):)):));););)

rodica_post a scris:

Denean a scris:

Orice profesie libera sau cabinete individuale au cod fiscal (nr de indentificare fiscala ) nu stiati ca totul se impoziteaza in romania ?

=D>=D>=D>

unii nu stiu ori nu doresc sa se inregistreze legal.

un punct de lucru al unei firme private SRL trebuia inregistrat legal la ORC in localitatea de resedinta a punctului de lucru?

multumesc anticipat pentru un raspuns scurt

NB-d-l @Denean are acum un nou status "Datorita faptului cenzurii impuse de acest sit sant nevoit ca sa nu mai ajut cu sfaturi jurice pe nimeni .Fiind magistrat "

Un magistrat are timp sa stea pe net si sa raspunda userilor pe acest site?:)):)):)):))-foarte interesanta activitate a unui magistrat.............#-o#-o:)):)):));););)

Avand in vedere greselile gramaticale existente in statusul lui @Denean, citat mai sus, nu cred sa fie magistrat. :)