Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Hotarare Aga pentru retragere administrator si ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Hotarare Aga pentru retragere administrator si schimbare de nume

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, cum trebuie sa fie facuta hotararea AGA in cazul in care unul dintre asociati isi schimba numele prin casatorie si doreste sa renunte la functia de administrator?
Ulterior, stiu ca trebuie modificat actul constitutiv, dar nu stiu cum trebuie sa "sunt" aceasta hotarare

Multumesc mult
Nagy, daca face hotararea AGA nu mai este nevoie si de act aditional, este suficient sa actualizeze actul constitutiv. S-a schimbat de ceva vreme procedura.
Contorul de cuvinte se face numai pentru hotararea AGA, intrucat aceasta se va publica in M.O. si se taxeaza in functie de numarul de caractere (100 ron pt 2000 de caractere).

Lumi, nu trebuie sa se prezinte ambi asociati, de obicei merge administratorul sau orice alta persoana cu delegatie din partea societati.
mii de multumiri

Eu sunt insarcinta si trebuie sa ma deplasez in alt oras pentru asta, asa ca ma gandeam, oare nu as putea sa fac o procura notariala asociatului meu, cel care oricum va ramane administrator(suntem amandoi asociati cu drepturi egale si administratori)?
Denisas, pentru aceasta mentiune este necesara Actul aditional si contorul se face pentru actul aditional si nu pentru hotarare.

Valentina_D, nu este necesar ca la Registrul Comertului sa se prezinte ambii asociati pentru inregistrarea mentiunii, poate sa mearga numai unul dintre ei.

Nagy Noemi
Pot sa intreb cand ai fost ultima oara la ORC?

In prezent se poate depune fie hotararea AGA, fie actul aditional si in mod obligatoriu se va actualiza actul constitutiv.

Pana in 2008 se depunea hotararea AGA si actul aditional si nu se actualiza actul constitutiv.

Legea nr. 26/1990 s-a schimbat prin ORDIN Nr. 2594/C din 10 octombrie 2008
pentru aprobarea Normelor metodologice privind modul de ţinere a registrelor comerţului, de efectuare a înregistrărilor şi de eliberare a informaţiilor.

Atfel, potrivit art. 115 din Ordinul mai sus-mentionat
"Modificarea actelor constitutive ale societăţilor comerciale, ale societăţilor
cooperative, ale cooperativelor agricole, ale cooperativelor de credit, ale caselor
centrale şi ale grupurilor de interes economic, respectiv ale societăţilor europene
cu sediul în România, ale societăţilor cooperative europene cu sediul în România
şi ale grupurilor europene de interes economic cu sediul în România se face pe
baza hotărârii adunării generale a asociaţilor
/membrilor ori, după caz, a
consiliului de administraţie sau a directoratului ori a unui act adiţional la actul
constitutiv
, respectiv prin hotărârea membrilor grupului de interese economice
sau a grupului european de interese economice cu sediul în România ori prin
hotărâre a instanţei judecătoreşti, după caz."

Mai departe, la art. 117 din acelasi Ordin se prevede ca odata actul modificator se depune si actul constitutiv actualizat.

In concluzi, se depune fie hotararea AGA, fie actul aditional, iar contorul de cuvonte se face la una din cele 2 in functie de actul modificator pe care il faci.

Mai departe nu vreau sa mai comentez, celelalte concluzi le tragi tu.

Ar fi cazul sa Va documentati.

Nagy Noemi