Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sistarea starii de devalmasie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sistarea starii de devalmasie

Cum se sisteaza starea de devalmasie de comun acord,se intocmeste un act aditional la notar? Va multumesc
Se face partaj voluntar la notar.
procmarci a scris:

Se face partaj voluntar la notar.
nu se face partaj! cei de la biroul de carte funciara v-au spus bine!partajul se face in momentul cand se impart bunurile, dar dvs nu le impartiti, ci vreti sa transmiteti mai departe!
Se face un singur act care se numeste: DECLARATIE DE SISTARE A STARII DE DEVALMASIE SI CONTRACT DE DONATIE. In prima parte a actului parintii declara ca, in calitate de fosti soti si proprietari devalmasi asupra apartamentului, au hotarat de comun acord sa sisteze starea de devalmasie si sa treaca la indiviziune, stabilind in mod definitiv si irevocabil cota indiviza de 1/2 parte pt fiecare proprietar, dupa care isi doneaza cotele- respectiv in intregime imobilul.
monalisa1500 a scris:

procmarci a scris:

Se face partaj voluntar la notar.
nu se face partaj! cei de la biroul de carte funciara v-au spus bine!partajul se face in momentul cand se impart bunurile, dar dvs nu le impartiti, ci vreti sa transmiteti mai departe!
Se face un singur act care se numeste: DECLARATIE DE SISTARE A STARII DE DEVALMASIE SI CONTRACT DE DONATIE. In prima parte a actului parintii declara ca, in calitate de fosti soti si proprietari devalmasi asupra apartamentului, au hotarat de comun acord sa sisteze starea de devalmasie si sa treaca la indiviziune, stabilind in mod definitiv si irevocabil cota indiviza de 1/2 parte pt fiecare proprietar, dupa care isi doneaza cotele- respectiv in intregime imobilul.

@monalisa, asa este, dar ce vina avem cei care nu stim de unde incepe intrebarea, ca din ce am vazut eu initial, intrebarea era cum se iese din devalmasie?
Ca se dechid mai multe topicuri cu continuarea unui subiect mai vechi, de care nu stim, este vina lor, asa intrebari, asa raspunsuri...
corect, aveti dreptate!:"> intrebarea de azi nu era completa, eu urmarisem discutia de aseara! ;)
Imi cer scuze pentru disputa creata,evit intrebarile lungi pentru ca stiu ca timpul este foarte pretios pentru cei de aici! Important este ca m-am dumirit si asta conteaza cel mai mult.Va multumesc tuturor pentru ajutor!