Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime

Care este perioada ca si debutant, daca am trecut de pe postul de supraveghetor pe postul de secretar sef, am vechime in invatamant 17ani? Multumesc
Legea-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice:

ANEXA Nr. I REGLEMENTÃRI specifice personalului încadrat pe bază de contract individual de muncă - personal contractual din administraţia publică

Art. 8. - (1) Promovarea persoanelor încadrate cu contract individual de muncă în funcţii, grade sau trepte profesionale se face de regulă pe un post vacant existent în statul de funcţii.
(7) Persoanele încadrate în funcţii contractuale de debutant, cu salariul de debutant, vor fi salarizate astfel până la expirarea perioadei de cel puţin 6 luni, dar nu mai mare de un an, şi vor fi avansate, pe bază de examen, în funcţia, gradul sau treapta profesională imediat superioară.