avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

am divortat de curand si as dori sa stiu daca trebuie sa platesc pensie alimentara de la deschiderea procesului sau de la data cand primesc hotararea
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 11:30, 2 Decembrie 2010
V-ati intretinut familia pe parcursul procesului de divort ?
Ati sustinut, cu mijloace de proba, acest fapt al intretinerii, in natura , sau prin sume de bani ?

Pensia de intretinere poate fi stabilita de la data introducerii actiunii judecatoresti sau de la data ramanerii definitive si irevocabila a hotararii.
Va va lamuri sentinta judecatoreasca, care va fi comunicata la domiciliul dumneavoastra.


Ultima modificare: Joi, 2 Decembrie 2010
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
De la data pronuntarii sentintei de divort, daca aceasta prevede acest lucru.
Daca hotararea este atacata cu apel sau recurs, cu privire la pensia de intretinere, obligatia de plata a acesteia nu trebuie indeplinita, va fi reanalizata de catre instanta de control judiciar.
In hotararea pe care o veti primi va fi trecuta si data de la care datorati pensia de intretinere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De cand se plateste pensia alimentara? stefan_morariu stefan_morariu Buna seara si La Multi Ani Sunt in divort cu sotia mea, avem un copil si as vrea sa stiu de cand se plateste pensia alimentara pentru copil. Ea poate sa ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara olyoly37 olyoly37 BUNA ZIUA.MA NUMESC RUSU OLGA SI AM INCHEIAT UN DIVORT CU MINOR IN URMA CARUIA COPILUL MI-A FOST INCREDINTAT MIE,URMAND CA PENSIA SA FIE PLATITA INCEPAND DE LA ... (vezi toată discuția)
Despre pensie alimentarã GHITA ELENA ANISOARA GHITA ELENA ANISOARA am divorţat după 20 de ani de căsnicie în aprilie 2010, copilul în vârstă de 12 ani a rămas la mine, iar fostul meu soţ s-a angajat să plătească ... (vezi toată discuția)