Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

am divortat de curand si as dori sa stiu daca trebuie sa platesc pensie alimentara de la deschiderea procesului sau de la data cand primesc hotararea
V-ati intretinut familia pe parcursul procesului de divort ?
Ati sustinut, cu mijloace de proba, acest fapt al intretinerii, in natura , sau prin sume de bani ?

Pensia de intretinere poate fi stabilita de la data introducerii actiunii judecatoresti sau de la data ramanerii definitive si irevocabila a hotararii.
Va va lamuri sentinta judecatoreasca, care va fi comunicata la domiciliul dumneavoastra.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
De la data pronuntarii sentintei de divort, daca aceasta prevede acest lucru.
Daca hotararea este atacata cu apel sau recurs, cu privire la pensia de intretinere, obligatia de plata a acesteia nu trebuie indeplinita, va fi reanalizata de catre instanta de control judiciar.
In hotararea pe care o veti primi va fi trecuta si data de la care datorati pensia de intretinere.