avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ne plata pensie alimentara!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ne plata pensie alimentara!

buna ziua!
din dec 2007 fostul sot nu plateste pensie alimentara pentru minor ! ce pot face in acest sens?
Ultima modificare: Joi, 2 Decembrie 2010
luminita_gab, utilizator
1.Daca aveti o sentinta definitiva si irevocabila o puteti investi cu formula executorie si dupa aceea mergeti la un executor judecatoresc sa demarati procedurile executarii silite.
2.Puteti face plangere penala pentru neplata consecutiva a 2 luni a pensiei de intretinere.
3.Puteti deschide actiune in instanta pentru recuperarea pensiei de intretinere-consultati un avocat.
a investi? exista o procedura standard? si pt executorul judecatoresc rxista un formular tipizat?
Puteti depune plangere penala pentru neplata pensiei mai mult de 2 luni - infractiune pedepsita cu inchisoare sau amenda-art.305 c.penal
sau, puteti merge pe civil, cu o actiune in pretentii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara glockal3x glockal3x As dori un sfat daca se poate . Ce ar trebui sa faca mama mea daca tatal meu nu mi-a mai trimis pensia alimentara de aproximativ 6-7 luni iar aceasta fiind ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara mariniucsimona mariniucsimona sunt div din iunie 2009 ex sot e obligat sa-mi dea o pensie alimentara de 150ron pe luna el de atunci si pana acum mi-a dat doar 1100ron si mai are sa-mi dea ... (vezi toată discuția)
Neplata pensiei alimentare o mama adevarata o mama adevarata Am divortat definitiv si irevocabil din aprilie 2010. Fostul sot nu a platit pensia alimentara niciodata de cand am introdus actiunea de divort..adica din ... (vezi toată discuția)