Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ne plata pensie alimentara!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ne plata pensie alimentara!

buna ziua!
din dec 2007 fostul sot nu plateste pensie alimentara pentru minor ! ce pot face in acest sens?
luminita_gab, utilizator
1.Daca aveti o sentinta definitiva si irevocabila o puteti investi cu formula executorie si dupa aceea mergeti la un executor judecatoresc sa demarati procedurile executarii silite.
2.Puteti face plangere penala pentru neplata consecutiva a 2 luni a pensiei de intretinere.
3.Puteti deschide actiune in instanta pentru recuperarea pensiei de intretinere-consultati un avocat.
a investi? exista o procedura standard? si pt executorul judecatoresc rxista un formular tipizat?
Puteti depune plangere penala pentru neplata pensiei mai mult de 2 luni - infractiune pedepsita cu inchisoare sau amenda-art.305 c.penal
sau, puteti merge pe civil, cu o actiune in pretentii.