Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am primit o decizie de sanctionare disciplinara cu avertisment scris. Nu sunt de acord cu aceasta. Ce pot face pentru a contesta aceasta decizie?
Va multumesc.
Daca nu semnati de primire, decizia va poate fi trimisa prin posta cu confirmare de primire ... legea prevede ca, comunicarea se predă personal salariatului, cu semnătură de primire, ori, în caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandată, la domiciliul sau reşedinţa comunicată de acesta.
Nu are nicio relevanta faptul ca doriti sa semnati cu obiectiunea ca nu sunteti de acord cu aceasta sanctiune, decizia se poate contesta in termen de 30 de zile de la data comunicarii. Contestatia se depune la Tribunalul judetean in a carui raza aveti domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare.
Avertisment scris
Tania D
codul muncii la art.264 ca nu putem aplica nicio sanctiune disciplinara fara o cercetare disciplinara prealabila cu exceptia avertismentului scris, in ... (vezi toată discuția)