Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de somaj

Pentru persoanele care au avut CIM cu perioada determinata, in cat timp isi pot face dosarul de somaj pentru a beneficia de indemnizatie?am inteles ca trebuie o adeverinta de la finante cu venitul impozabil?
In termen de 30 de zile de la data incetarii raportului de munca pentru a beneficia de indemnizatia de somaj de la data incetarii c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Daca depuneti dosarul la Somaj mai tarziu de 30 de zile de la data incetarii CIM (dar nu mai mult de 12 luni) veti primi indemnizatie de somaj de la data depunerii actelor.
2. Printre celelalte acte necesare la somaj se afla si actele eliberate de organele financiare teritoriale,din care sa rezulte ca nu realizati venituri sau ca realizati din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indicatorul social de referinta.
3. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.