Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare bani pre-contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare bani pre-contract

In data de 15 februarie 2008 am semnat un pre-contract de vinzare cumparare pt un imobil. Cumpararea urma sa se faca printr-un credit ipotecar pt care aveam deja pre-aprobare. La dosarul cu acte banca a mai cerut ulterior o copie dupa o sentinta de divort, iar serv juridic al bancii nu imi da OK pe acte deoarece pe sentinta nu scrie "definitiva si irevocabila", ci doar "definitiva de la data de 17.02.19...." (ultimele 2 cifre nu se mai inteleg). :((
Intrebarea mea este: pot sa recuperez banii pe care i-am platit ca avans? :-/

Multumesc!
Depinde ce scrie in contract la neexecutarea obligatiei de a incheia actul de vanzare-cumparare. De regula se prevede ca promitentul cumparator pierde avansul.

Acum totusi nu inteleg de ce nu vreti sa luptati putin ca sa obtineti creditul. Motivul bancii e stupid!
Multumesc pt raspuns! Pai ma lupt cit pot, dar ma gindeam la situatia cea mai rea.
Juristii de la banca m-au sfatuit ca proprietarul sa mearga cu sentinta civila la tribunalul unde s-a pronuntat divortul si sa se aplice mentiunea "irevocabil". Aveti idee cit dureaza procedura asta? #-o

E atit de simplu...Mergeti la arhiva Judecatoriei unde a avut loc divortul si cereti o copie dupa acea hotarire. Poate ca intre timp ea a devenit definitiva si irevocabila si atunci veti avea inscrisul solicitat de banca. B-)