Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... termen de vizitare a minorului incalcat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

termen de vizitare a minorului incalcat

Ce se intampla in cazul in care mama refuza sa incredinteze minorul pentru week end tatalui ( termen stbilit prin hotarare judecatoreasca ) ?
tatal copilului poate face o plangere penala pt nerespectarea hotararii judecatoresti
Tatal poate formula plangere pentru infractiunea prev de art.307 al.2 c.pen.-nerespectarea masurilor privind incredintarea minorilor.
Pentru a exista aceasta infractiune este necesar sa existe din partea mamei, o "impiedicare repetata "a tatalui de a-si putea exercita dreptul de vizita stabilit prin hotarare judecatoreasca.
Plangerea trebuie dovedita cu martori si inscrisuri.