avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

am avut un angajat la firma care in a facut accident cu masina de servici intr-o zi de sambata, fiind zi libera.
accidentul a fost foarte grav incat ar trebui sa cumpar alta masina. Si-a luat angajamentul scris ca va plati masina printr-un credit. dupa ce a obtinut creditul de la banca a fugit cu banii si nu a mai venit la servici. Cum pot recupera dauna produsa si cum sa-i inchid carnetul de munca?
Cel mai recent răspuns: ela_ranete , utilizator 08:08, 7 Martie 2008
1. il dati in judecata pentru recuperarea prejudiciului cauzat prin fapta sa.
2. incepeti cercetarea disciplinara in vederea desfacerii contractului individual de munca.
va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune disciplinara dianar dianar In cazul unei lipse in gestiune datorata neglijentei salariatului se poate aplica ca si sanctiune disciplinara reducerea salariului de baza pe o durata de 3 ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara prealabila ContSters82010 ContSters82010 Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Un angajat a sustras bunuri din magazinul unde lucra. Si-a recunoscut fapta dar prejudiciul este de 14.000 lei si a promis ... (vezi toată discuția)
Decizie fortata onicutza onicutza buna ziua! tocmai am fost fortat sa semnez o decizie de incetare a activitatii pe indisciplina.detaliez: am fost director de filiala,masina unui agent de ... (vezi toată discuția)