Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

am avut un angajat la firma care in a facut accident cu masina de servici intr-o zi de sambata, fiind zi libera.
accidentul a fost foarte grav incat ar trebui sa cumpar alta masina. Si-a luat angajamentul scris ca va plati masina printr-un credit. dupa ce a obtinut creditul de la banca a fugit cu banii si nu a mai venit la servici. Cum pot recupera dauna produsa si cum sa-i inchid carnetul de munca?
1. il dati in judecata pentru recuperarea prejudiciului cauzat prin fapta sa.
2. incepeti cercetarea disciplinara in vederea desfacerii contractului individual de munca.
va multumesc.