Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... constatarea nulitatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

constatarea nulitatii

cine trebuie sa constate nulitatea unei decizii de concediere, daca reclamantul s-a adresat instantei din stadiul de preaviz (prematur), iar apoi a contestat decizia dupa cele 30 de zile legale, prin precizare - la urmatorul termen de judecata.
Instanţa de judecată prin hotărâre definitivă şi irevocabilă. Nu uitaţi să cereţi repunerea în funcţie şi plata drepturilor salariale pe perioada respectivă
macovei2000 a scris:

cine trebuie sa constate nulitatea unei decizii de concediere, daca reclamantul s-a adresat instantei din stadiul de preaviz (prematur), iar apoi a contestat decizia dupa cele 30 de zile legale, prin precizare - la urmatorul termen de judecata.

:offtopic: Interventie moderator
De ce nu prezentati intreaga situatie ? ... ati deschis un nou topic sub o alta denumire dar cu mai putine date despre situatie expusa in alte topicuri .
www.avocatnet.ro/content/for...

Potrivit Regulamentului de Postare , acest topic ar trebui sa fie sters impreuna cu raspunsurile primite, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.
Este adevărat că decizia nu se poate ataca înainte de a fi comunicată. Pentru a se emite această decizie există o anumită procedură prealabilă pe care angajatorul trebuie să o respecte strict, altfel este în culpă.
dar daca angajatul nu a contestat-o in 30 de zile, fiind cu procesul pornit inca din faza de preaviz, iar la un termen ulterior dupa cele 30 de zile s-a facut precizare la contestarea masurii angajatorului...?

Cred că toţi care am răspuns solicitării d-voastră am fost destul de clari. Ati introdus acţiunea prematur adică înainte de a se emite decizia de concediere. Termenul de 30 de zile se referă la decizia de concediere ci nu la preaviz care este cu totul altceva.