avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand revin la munca dupa CIC: la 2 ani dupa ce am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand revin la munca dupa CIC: la 2 ani dupa ce am intrat in CIC sau la 2 ani dupa ce am nascut?

Buna ziua

Sunt cadru didactic si am o dilema care s-a nascut acum 2 zile cand de la scoala am tot auzit diverse opinii.
Am nascut pe 28 ianuarie 2010 dar am avut intreg concediul de maternitate (cele 126 zile) luate dupa ce am nascut, astfel ca eu am intrat oficial in CIC in mai 2010.
Cand ma intorc la scoala ( luand in considerere varianta de CIC 2 ani): in ianuarie 2012 sau mai 2012?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:12, 3 Decembrie 2010
In ianuarie 2012 .. CCC dureaza pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
1. Din OUG 148/2005:

Art. 11. - Plata drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
a) copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.

2. Adica ultima zi de plata a indemnizatiei pentru CCC este cea in care coplilul implineste varsta de 2 ani (indiferent de data la care mama/tata a intrat in CCC).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulentul pentru reintoarcerea la serviciu in 2013 (stimulent de insertie) nadiandreea nadiandreea fiul meu face 2 ani in 30 ian 2014 si am optat pt cic 2 daca ma intorc la servici in noiembrie 2013 primesc stimulentul de 500 de ron pt cele 3 luni pana la ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza perioada de 2 ani de concediul de crestere a copilului marciu marciu Buna ziua As dori sa stiu cand expira cei 2 ani de crestere a copilului. Mentionez ca am nascut in data de 30 septembrie 2009. In 23 septembrie am intrat in ... (vezi toată discuția)
Depunere cerere revenire din cic la serviciu lacra1985 lacra1985 Buna seara. Pe 29 februarie 2012 am nascut si pe data de 11 aprilie am intrat in CIC. Pe 29 februarie 2014 se implinesc doi ani si vroiam sa stiu cand ... (vezi toată discuția)