Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand revin la munca dupa CIC: la 2 ani dupa ce am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand revin la munca dupa CIC: la 2 ani dupa ce am intrat in CIC sau la 2 ani dupa ce am nascut?

Buna ziua

Sunt cadru didactic si am o dilema care s-a nascut acum 2 zile cand de la scoala am tot auzit diverse opinii.
Am nascut pe 28 ianuarie 2010 dar am avut intreg concediul de maternitate (cele 126 zile) luate dupa ce am nascut, astfel ca eu am intrat oficial in CIC in mai 2010.
Cand ma intorc la scoala ( luand in considerere varianta de CIC 2 ani): in ianuarie 2012 sau mai 2012?

Va multumesc
In ianuarie 2012 .. CCC dureaza pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
1. Din OUG 148/2005:

Art. 11. - Plata drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
a) copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.

2. Adica ultima zi de plata a indemnizatiei pentru CCC este cea in care coplilul implineste varsta de 2 ani (indiferent de data la care mama/tata a intrat in CCC).