avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Depunere cerere revenire din CIC la serviciu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Depunere cerere revenire din CIC la serviciu

Buna seara.

Pe 29 februarie 2012 am nascut si pe data de 11 aprilie am intrat in CIC. Pe 29 februarie 2014 se implinesc doi ani si vroiam sa stiu cand trebuie sa ma intorc la serviciu si cu ce data trebuie sa fac cererea prin care informez angajatorul ca ma intorc.

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: lacra1985 , utilizator 16:26, 24 Ianuarie 2014
Cererea de revenire se poate face si cu o zi inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Data de 29.02.2014 nu exista in calendar.
In acest caz, , termenul priivnd incetarea CCC se implineste in ultima zi a lunii februarie, adica 28.02.2014.

Revenirea teoretica la serviciu este in data de 01.03.2014, iar revenirea efectiva este in data de 03.03.2014.

Potrivit prevederilor art. 16 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului încetează cu ziua următoare celei în care copilul a împlinit vârsta de 1 an, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap. Astfel, dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului va înceta în aceleaşi condiţii şi acest lucru tocmai pentru a evita suprapunerea de drepturi în ziua în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani, respectiv: dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului şi dreptul la salariu în ziua întoarcerii la activitatea profesională. Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani.
1. Ultima zi de plata a indemnizatiei pentru CCC este 28 februarie 2014 (deoarece 29 februarie 2014 nu exista).

2. Veti face cerere catre angajator pentru incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii, in baza aceluiasi CIM, cu data de 1 martie 2014, chiar daca aceasta zi pica intr-o zi nelucratoare.

3. Cererea o puteti face cu cateva zile inainte de a se termina CCC, cel mai tarziu pe 28 februarie 2014.
Multumesc frumos pentru informari!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incepere serviciu RamonaI RamonaI Buna ziua am si eu o intrebare.....sunt in ccc pe 2 ani....copilul face 2 ani in data de 30 martie 2014....fiind legea care prevede ca trebuie sa ma intorc la ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim madylumy madylumy buna dimineata, am si eu o intrebare: un salariat aflat in concediu fara plata perioada 03 ianuarie - 29 februarie, data sfarsit suspendare este 29 feb., dar ... (vezi toată discuția)
Revenire concediu de crestere a copilului pana la 2 ani florentina_cfm florentina_cfm Rog cine stie sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari: 1. La 24 septembrie 2012 copilul meu implineste varsta de 2 ani. La ce data trebuie sa ma intorc la ... (vezi toată discuția)