Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incepere serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incepere serviciu

Buna ziua am si eu o intrebare.....sunt in ccc pe 2 ani....copilul face 2 ani in data de 30 martie 2014....fiind legea care prevede ca trebuie sa ma intorc la munca mai repede cu 1 luna.....luna aceasta fiind de 28....normal pe data de 1 martie ar trebui sa ma intorc la munca.....pentru ca nu am ajuns la nici o intelegere cu cei de la firma .... trebuie sa imi fac cerere de revenire si demisie......numai problema este ca 1 martie pica sambata......când a trebui atunci sa ma prezint la munca sa imi depun cererile pentru a nu fi probleme?
Cererea de reluare a activitatii o puteti face si cu o zi inainte de data de 28.02.2014 - data cand se termina CCC.
da sa zicem ca as face cererea cu data de 28 de exemplu.......nu ma afecteaza cu nimic nu?......si pot tot cu data de 28 sa imi fac si cererea de demisie?

pentru ca normal ar fi inclusiv data de 28 .....perioada de ccc....
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu va afecteaza cu nimic, data de 28.02.2014 este data cand se termina CCC. Cu data de 01.03.2014 va puteti prezenta demisia.
da dar 1 fiind sambata......când sa fac cererea?....pe 3 martie luni sau pe 28 februarie vineri......ca sa nu ma afecteze cu nimic
Cererea de reluare a activitati se face anterior datei de terminare a CC si nu ulterior acestei date.

In speta, este vorba despre perioada de dinaintea zilei de 28.02.2014.

Cererea de demisie se poate face odata cu cererea de reluare a activitatii .
Cornel Vasile, Consilier juridic