avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Terminare concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Terminare concediu crestere copil

Buna seara!sunt o mamica care tocmai termina concediu crestere copil(am nascut pe 20 mai 2012 si trebuie sa reiau activitatea pe 20 aprilie.eu nu am instiintat decat verbal angajatorul ca ma intorc la munca,insa intre timp mi-am gasit altceva,unde urmeaza sa semnez contractulSunt obligata sa ma intorc la ultimul angajator?trebuie sa-l instiintez inscris?cum se procedeaza?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:55, 9 Aprilie 2014
Nu sunteti obligata sa reveniti la munca la angajatorul de unde ati intrat in CCC.

In acest caz, inainte de a se termina CCC, depuneti o solicitare scrisa de reluare a activitatii si,totodata, de incetare a c.i.m. cu acordul partilor cu aceeasi data, cand trebuie sa reveniti la munca.

Unde trebuie sa depun cererea de reuare a activitatii?
Eu termin c.c.c pe data de 20 aprilie iar la noul loc de munca o sa incep pe 1 mai
Inca o intrebare:daca fostul angajator nu accepta ''cu acordul partilor comune'.?va multumesc!
Cererea de reluare a activitatii o depuneti la angajator,.

Daca acesta nu accepta incetarea c.i.m. cu acordul partilor, atunci va puteti da demisia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoarcere din cic mona_lisa mona_lisa Buna ziua! Lucrez la o societate de asigurari in prezent fiind in concediu de crestere a copilului pana la sfarsitul acesteti luni. Daca doresc sa nu ma mai ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in prezent sunt in ccc. inainte sa intru in concediu, ... Maya04 Maya04 Buna ziua! In prezent sunt in CCC. Inainte sa intru in concediu, toti angajatii am avut act aditional pentru contract de telemunca, insa in prezent se ... (vezi toată discuția)
Reîntoarcerea la munca după ccc dar la alt angajator LauraBD LauraBD Bună! Doresc sa îmi reiau activitatea și sa încep serviciul. Vreau sa ma angajez la alta firma fata de cea din care am întrat în C. C. C. Ce presupune ... (vezi toată discuția)